Sirkenli Köyü Karataş Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sirkenli Köyü Karataş Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  sirkenli köyü bilgileri - sirkenli köyü tanıtım - sirkenli köyü resimleri  Sirkenli, Adana ilinin Karataş ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi:

  Köyün kurucuları Hacı Kekilli ve Köylü Koca, yaklaşık 200 yıl önce Konya-Bozkır'dan gelmişlerdir. Akrabaları Tarlabölen Ahmet bunlardan iki yıl sonra köye yerleşmiştir.
  Köy halkı Oğuzların Beydilli boyuna mensuptur. Köyün en eski yerleşik aileleri Kekilli, Köylü, Tarlabölen, Köle aileleridir.
  Yarım silindir şeklinde, keçe çadırda yaşayan aileler konar göçer geleneği sürdürmüş, kışı Sirkenli Köyü'nde, yazı torosların Tarbaz yaylası yukarısında olan "Kır" dedikleri yaylalarında geçirmiştir. Köy nüfusunun artmasıyla çadırın yerini "huğ" denilen sazlıktan yapılma evler almıştır. Bu huğlar 1960'lara kadar görülmüştür.
  El işi olarak keçe, çul ve heybe dokumacılığı yapılmıştır. İstarla dokunan çul ve heybelerde geleneksel Türk desenleri görülür. Günümüzde bu el işleri yapılmamaktadır.
  Köy çocuklarının eğitimi genellikle ramazan aylarında tutulan hocalar vasıtasıyla yapılırdı. Bu hocaların sonuncusu "Kör Hoca" 1950'li yıllara kadar çocuklara dini eğitimin yanı sıra türkçe okuma yazma ve aritmetik de öğretmiştir. 60 yaşın üstündeki köylüler "ne biliyorsak ondan öğrendik" derler.
  Köyün adının nereden geldiği hakkındaki rivayet şöyledir: Hemen her yeri suyla kaplı olan köyde, SİRKEN OTU köyün heryerinde varmış.Bu yüzden köye SİRKENLİ KÖYÜ demişler.


  Kültür

  Köyde bayramlarda büyükler ziyaret edilir. Leğen çöreği denilen bir çörek yapılarak gelen misafirlere ikram edilir. Tatlı ve tuzlu olarak iki çeşit yapılır.
  YEMEKLER
  Yüzük çorbası,patlıcan dolması,yaprak sarması,içli köfte,tandır ekmeği,sıkma,yufka ekmek...köyde çoğunlukla tercik edilen yemek türleridir. Günümüzde çok yapılmayan süt çorbası da geleneksel lezzetlerden biridir.
  EL SANATLARI
  Oya ve dantel işleri köyde yaygındır.
  SOSYAL AKTİVİTELER
  Ayrıca köyler arası yapılan futbol maçlarıda diğer köylerle dostluk ve kaynaşma ortamı sağlamaktadır.Sirkenli köyü takımıda bu maçlarda galibiyet serisine devam etmektedir.Gençler genellikle balık tutmak güvercin beslemek kuş avına çıkmak gibi aktiviteleri tercih etmektedir
  köyde düğünlerde önemli yer tutar
  Coğrafya

  Adana iline 35 km, Karataş ilçesine 22 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 531
  1997 555
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. tarımsal faaliyetlerde buğday,mısır,pamuk son zamanlarda karpuz ve kavun ekimi yapılmaktadır.Hayvancılıkta ise koyun,keçi ve inek beslenir.kümes hayvancılığıda önem kazanmıştır
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sirkenli Köyü Karataş Forum Tarih
Sirkenli Köyü Karataş Adana Adana Tanıtımı 27 Mart 2010
Sırkenlı İlköğretim Okulu Karataş Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş