Sir George Gabriel Stokes /Sir George Gabriel Stokes Hakkında

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda KaRDeLeN tarafından 15 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sir George Gabriel Stokes /Sir George Gabriel Stokes Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sir George Gabriel Stokes
  George Gabriel Stokes (d. 13 Ağustos 1819 – ö. 1 Şubat 1903). İrlandalı matematikçi ve fizikçidir.
  Cambridge Üniversitesi'nde bulunduğu yıllarda, akışkanlar mekaniği (Navier-Stokes denklemi), optik, ve matematiksel fizik (Stokes teoremi) alanlarında önemli katkıları olan bir bilim insanıdır.
  [​IMG]
  Fizik ve matematik başta olmak üzere birçok alanda önemli keşifleri bulunan Stokes, yer çekimi farklılıkları, astrofizik, kimya ve sesle ilgili problemler ve ısı konusunda araştırmalar yapmıştır. Kuartzın, camın tersine ultraviyole radyasyonuna karşı transparan olduğunu kanıtlamıştır. Lord Kelvin ile elektro termodinamik araştırmaları yapmıştır. Stokes, X ışınlarının Maxwell'in elektromanyetik spektrumunun bir parçası olduğunu göstermiştir.
  Floresans özelliği taşıyan maddelerin gelen ışıktan daha uzun dalga boylu ışık yayınladıklarını göz*leyen Sir G. G. Stokes, ses dalgalarının içinden geçtikleri ortamda yitirdikleri enerjiyi belirleyen yasayı ve akış*kanların direnciyle ilgili yasayı (bir sıvıda ya da gazın içinde düzgün hareket eden bir küreye etki eden sür*tünme kuvveti, kürenin hızı ve yançapıyla doğru orantı*lıdır) bulmuştur.
  Bir süre Londra Victoria Enstitüsü'nün başkanlığını yapan Stokes, aynı zamanda Cambridge Üniversitesi Felsefe Topluluğu'nun faal bir üyesiydi.
  Doğayı, Yaratıcı'ya inanarak inceleyen bir bilim adamı olan Stokes'un Allah inancını dile getirdiği pek çok yazısı vardır. Stokes bu sözlerinde doğa kanunlarının Allah'ın emri altında olduğunu ve Allah'ın bu kanunları dilediği gibi yönlendirmeye güç yetiren olduğunu belirtmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - George Gabriel Stokes Forum Tarih
George Gabriel Stokes Kimdir - George Gabriel Stokes Biyografisi Düşünürler-Filozoflar 8 Ekim 2010
Georges Chakra Fall-Winter 2011 Populer markalar & Moda 11 Aralık 2011
George Bernard Shawın Sözleri - George Bernard Shaw Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 25 Eylül 2011
George Sand Kimdir - George Sand Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 15 Eylül 2011
George Orwell Kimdir - George Orwell Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 12 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş