Sipahiler Köyü Merkez Karabük

'Karabük Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sipahiler Köyü Merkez Karabük konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Sipahiler Köyü - Sipahiler Köyü Hakkında - Sipahiler Köyü Tanıtımı - Sipahiler Köyü Resimleri
  Sipahiler, Karabük ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  Köy adında anlaşılacağı üzere bir Türkmen köyüdür.Sipahiler köyü 3 mahalleden oluşmaktadır. Bunlar Güneyveren,Belen ve Erenköy mahalleledir.

  Ayrıca köy sınırları içersinde bozulmamış, antik bir havuz bulunmaktadır. Köy çevresinde tarihi kalntılar, sütunlar, seramik kırıntılarına sıkça rastlanılmaktadır.

  Kültür

  Köyün geleneksel bayramlar, düğün ve askerlik uğurlamaları devam ettirilmektedir. Bayramlar 3 mahallede sıra ile yapılıp ilk bayram namazı merkez köy Sipahilerde beraber kılınıp bayramlaşma yapılır.Bayram ziyaretleri sıra ile mahalleler arasında yapılıp bu gelenek devam ettirilmektedir. Asker uğurlamaları Sipahiler köyünde okunan mevlid ve ilahiler ile başlayıp gün boyu askere giden gençlerin ev ziyareti ile devam eder.Askerlerimiz son gün ise toplu uğurlama ile uğurlanarak arabalarla eşlik ederek Karabük e getirilir.Düğünler ise 4 gün sürmektedir.İlk gün cuma günüdür.Cuma günü Cuma namazından sonra mevlid okunur.Cumartesi günü kız ve erkek kınası geleneksel türkü ve ağıtlar şeklinde yapılmaktadır.Pazar günü gelin baba ocağından dualar ile çıkarılıp o gece oyunlar oynanarak devam ettirilmektedir.Pazartesi günü Samet (çeyizlerin gösterilmesi) ile sonlandırılmaktadır.

  Ayrıca Ramazan Bayramı arefesinde köy gençleri "Gelin Kocası" isimli, Antik Yunan'ın "Phallophoreia"sına benzer bir etkinlik gerçekleştirmektedir. Tamamı erkeklerden oluşan bu oyun grubu köyün evlerini sırasıyla gezer, kapılarının önünde yöresel şarkılar, türküler eşliğinde erkek ve kadın tiplemeleri oynar. İsteyen ev sahibi bahşiş verir, bu bahşiş de camiinin kahvehanesine harcanır. (tüp, çay, şeker vs.)

  Coğrafya

  Karabük merkezine 18 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisinde olmakla birlikte sık ve gür bir ormanlık alana sahiptir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sipahiler Köyü Merkez Forum Tarih
Sipahiler Köyü Merkez Bartın Bartın Tanıtımı 28 Mart 2010
Sipahiler Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Sipahiler Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Sipahiler Köyü Hakkında Bilgi Körfez Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Sarısipahiler Köyü Dursunbey Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 20 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş