Sipahiler Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak

'Zonguldak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sipahiler Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sipahiler Köyü - Sipahiler Köyü Devrek- Sipahiler Köyü Hakkında -Sipahiler Köyü Resimleri
  Zonguldak
  Bilgiler
  Nüfus 315 (2000)
  Rakım 580 metre
  Koordinatlar 41°07′19″N, 31°49′22″E
  Posta Kodu 67800
  Alan Kodu 0372 567
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Zonguldak
  İlçe Devrek
  Sipahiler, Zonguldak ilinin Devrek ilçesine bağlı bir köydür.


  Asiretler
  Kadirağagil, Haciveliogullari, Seferogullari, Imamogullari, Topalogullari,Demirciogulları,
  göcenosmanogullari,bölükbasogulları daha varsa tamamlansin!

  Tarihi
  Köyün adının Çandaroğlu Beyliğinden gelmektedir ve at yetiştirip Sipahi eğiten köyün adıdır. Her Devrek köyü gibi büyüyemiyen köylerin göç vermesi sonucudur.

  Selçuklu Dönemi
  XI.yüzyıl sonunda Anadolu'nun geleceğine Türkler hakim olmaya başlarken, Zonguldak havalisindeki eski şehirler küçük birer kale-kasaba görünümünde bulunuyorlardı. Bu yıllarda Bizans idaresinin zayıflaması bu bölgede güvenlikten eser bırakmamıştır. Bizans'ın resmi memurları olan Dukkas'lar, halkı haraca bağladıkları ve limanlara uğrayan yelkenlileri soydukları için iskeleler deniz ticaretindeki önemlerini yitirmiş durumdaydılar. Kıyı içi bölge ticaretinde karakol görevi yapan kale ve şatolar, çetelerin ellerine geçmiştir.

  Bu kargaşa yıllarında Zonguldak havalisinde gözüken ilk Türk Komutanı Emir Karatekin oldu. Bu cesur Türk komutanı, 1084'te Ulus, Bartın, Devrek topraklarını ele geçirdi. Daha sonra kıyıya yönelen Emir Karatekin Zonguldak yöresini bütünüyle zaptetti. 1085'te de Sinop'u aldı. Ancak, yörenin Türklerin elinde kalması uzun sürmedi. Büyük Selçuklular ile Anadolu Selçukluları arasındaki çekişme sebebiyle 1086'da tekrar Zonguldak ve havalisi Bizanslıların eline geçti.

  1092 sonlarında I.Kılıç Arslan'ın başa,geçmesiyle toparlanan Anadolu Selçuklularım, Haçlı Seferleri ve 1107'de I.KıhçarsIan'ın ölümüyle çıkan taht kavgaları güçsüz bırakmıştır. Dolayısıyla Anadolu Selçukluları Zonguldak yöresinden uzak kalmışlardır. Onların bu durumundan faydalanan Danişmendliler, Karadeniz kıyılarını zaptederek Ereğli'ye kadar ilerlemelerine rağmen yörenin tümünü elde edememiştir. H.Kılıç Arslan'ın 1155'te tahta geçmesiyle yeniden güçlenen Anadolu Selçukluları, 1176'da Bizans ordusunu ağır bir yenilgiye uğratıp, 1178'de Danişmendliler devletini ortadan kaldırdılar. Ancak bu başarılarına rağmen Zonguldak ve havalisini ellerine geçiremediler. Zira, II.kılıç Arslan'ın ölümü sonrasında çıkan taht kavgaları Selçukluların Bizans topraklarına seferler yapmalarını engelledi. IV.Haçlı Seferi esnasında Latinler, 1204'te Konstantinapolis'i ele geçirerek bir Latin imparatorluğu kurdular. Bu yüzden Haçlılardan kaçan Bizanslılar, Trabzon-Rum ve İznik-Bizans imparatorluklarım meydana getirdiler. Kısa zaman içinde sınırlarını genişleten Trabzon Rumları, İznik Bizanslılarına yenilince Zonguldak yöresi İznik Bizans İmparatorluğuna bağlandı. 1261'de Latinlerin Avrupa içlerine doğru dönmeleri üzerine, yeniden Konstantinapolis'e dönen Bizanslılar, ülke birliğini sağladılar. Bizanslılarda kendileriyle iyi ilişkiler içerisinde bulunan Ceneviz'e Zonguldak yöresindeki iskelelerden ticari amaçla yararlanma hakkı tanıdı.

  XIII.yüzyıl sonlarında, iç kısımların Türkler tarafından, kıyıların ise Cenovalı gemicilerce kontrole alınması üzerine yöre topraklarında Bizans hakimiyeti son buldu. Eflani, Devrek, Bartın, Safranbolu, Ulus ve şimdiki Karabük topraklan, 1335'te bağımsızlığını elde eden Candaroğulları Beyliği'nin sınırları içine girdi.

  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri En meshur yemekleri arasında lahana yemeği ve mısır çorbası gelmektedir. Bazlama, gömeç, ve gözleme de ömenli yiyeceker arasındadır. Beyaz baklavası meshurdur diyebiliriz..

  Coğrafya
  Zonguldak iline 90 km, Devrek ilçesine 33 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 24100
  2000 315
  1997 320

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Madenciler ve gurbetçiler de köyün ekonomisine katkida bulunmaktadirlar.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2008 - Ali KALUK
  2004 - Ali Kaluk
  1999 - Ramazan Civelek
  1994 - H.Hüseyin Kaluk
  1989 - Osman Kelebek
  1984 - İsmail Demirci
  1960 - İsmail Karaçayır
  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sipahiler Köyü Hakkında Forum Tarih
Sipahiler Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Sipahiler Köyü Hakkında Bilgi Körfez Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Sarısipahiler Köyü Dursunbey Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 20 Nisan 2010
Sipahiler Köyü Küre Kastamonu Karadeniz Bölgesi 9 Nisan 2010
Sipahiler Köyü Eğirdir Isparta Isparta Tanıtımı 2 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş