Sinop Doğa manzarası

'Sinop Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 19 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Sinop Doğa manzarası konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Doğa manzarası

  Sinop yöresi, Karadeniz ikliminin bir özelliği olarak her zaman yağış aldığından orman ve bitki örtüsüyle kaplıdır. Ormanlar hem zengin hem de çeşitlidir. Çam, köknar, meşe, gürgen, kayın, dişbudak, karaağaç ve kavak başlıca türlerdir. Ağaç denizi olarak nitelendirilen Çangal Ormanları, Ayancık, Türkeli ve Boyabat yörelerini kaplar. Dıranaz, Göktepe, Soğuksu ve Elekdağı Ormanları da hem önemli doğal güzellikleri oluşturur, hem de ekonomik yönden büyük değer taşır.

  Ormanların altında yaban menekşesi, çuha çiçeği, mayıs karanfili, küçük kırlangıç otu, ciğer otu gibi bitkilere de rastlanır.


  Sinop yöresindeki bitki örtüsü, çok çeşitli ağaç türlerinden oluşmuştur. Kıyı şeridinde Akdeniz bitkileri de görülür. Meşe, defne, karaağaç, çınar, fın*dık, kızılcık, kayın, gürgen, karaçam ve sarıçamdan oluşan bu bitki örtüsü, yükseltinin 1.800 m.ye ulaş*tığı kesime kadar yayılır.

  İlin güneyine doğru gidildikçe iklim kuraklaşmaya başlar. Bu kesimde kuzeydeki gür bitki örtüsünün yerini bozkır bitkileri alır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sinop Doğa manzarası Forum Tarih
Aydoğan Köyü Hakkında Bilgi Boyabat Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Gökdoğan Köyü Hakkında Bilgi Durağan Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Doğanlı Köyü Hakkında Bilgi Ayancık Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Sinop Doğal Güzellikleri Sinop Tanıtımı 19 Nisan 2009
2017 Sinop nüfusu Sinop Tanıtımı 31 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş