Sinlice Köyü Hakkında bilgi Şalpazarı Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sinlice Köyü Hakkında bilgi Şalpazarı Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Trabzon - Sinlice Köyü - Şalpazarı Sinlice Köyü - Sinlice Köyü Hakkında Bilgiler - Sinlice Köyü Resimleri

  İli : Trabzon

  İlçesi : Şalpazarı

  İle uzaklığı : 1oo km

  İlçeye Uzaklığı : 24 km

  Rakım : 1300 m

  Muhtarlık Erişim Tel : 462 893 82 23


  Şalpazarı ilçesinin en uzak köyü olan Sinlice köyü, ilçeye 24 km mesafededir.

  Şalpazarı Kadırga yolu üzerinde bulunan Sinlice Köyü ilçenin güney yönü istikametinde kalır. Hane sayısı 60 olan köyün nüfusu 417'dir. Köy yaklaşık 250 yıl önce, Şalpazarı çevresine yerleşmiş olan, genellikle Düzköy ve Dorukkiriş köylüleri tarafından, yerleşime açılmıştır. Daha ziyade koyun ve keçi beslemek için ormanda yetişen yaban karayemişinden yararlanmak için buralara yerleşmeye başlamışlar. Halk yavaş, yavaş ormandan toprak kazanmak amacıyla ağaç kesip boş alan açmaya başlamışlar.

  Yazlık olarak kullanılan bu yerler zamanla nüfus artınca aileler çocuklarının bir kısmını buralara yerleştirmişlerdir, böylece buralarda kışın da yaşanmaya başlanmıştır. Bunlar ilk önce Gökçeköy'e bağlı bir mahalle olarak yaşamışlardır. Mahallenin bulunduğu yer bol ve sık ormanlık olduğundan, o zamanlar nerede bir kaçak varsa gelip buralara sinerlermiş (saklanırlarmış), bundan dolayı köyün adına "Sinlice" denmiştir. Sahilden oldukça uzak ve yüksek bir alana kurulmuş olan Sinlice Köyü, iklim ve coğrafi yapı bakımından tarıma pek elverişli olmadığından halk geçimini genellikle hayvancılıktan sağlamaktadır. Köyde yaklaşık 300 büyükbaş, 250 küçükbaş hayvan beslenmektedir.

  Az da olsa mısır, patates, lahana ve fasulye yetiştirilen Sinlice köyünde bir başka geçim kaynağı da ormancılıktır. Her köyde olduğu gibi Sinlice köyünde de gurbetçilik oldukça fazladır. Sinlice köylüleri yaz aylarında Katağacı, Eskala gibi yaylalara çıkarlar. Sinlice madenler bakımından oldukça zengin bir bölgedir, fakat bu madenler (ken madan ocağı) geçmiş dönemlerde işletilmeye açılmışsa da daha sonra kendi haline bırakılarak terk edilmiştir. Köyün Camisi, okulu, okul lojmanı, sağlık evi ve telefon santralı mevcuttur.


  [​IMG]


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sinlice Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş