Sineralya Çiçeği Cinsleri Ve Bakımı

'Doğa ve Bitkiler' forumunda DeMSaL tarafından 21 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sineralya Çiçeği Cinsleri Ve Bakımı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  sineralya çiçeği yetiştirmesi ve bakımı hakkında bilgi  Avrupa’da çok benimsenen Sineralya Çiçeği, 70 yıl önce ülkemize getirilmiştir. Saksıda yetiştirilip kışın camekânda korunan bu bitkinin, ancak camekânlarda çiçek açan başka beş cinsi ve her bir cinsin değişik çeşitleri vardır.

  [​IMG]


  Büyük Çiçekli Hibrit Cinsi: Çiçekleri beyaz, doğu mavisi, deniz mavisi, kartopu şeklinde ve beyaz, koyu pembe renkleriyle ayrı ayrı, ya da karışık olarak gelişirler. Bu çeşitler arasında Stuvâl, Matador, Pompadur, Vyaroz çeşitleri en zarif olanlarıdır.

  Hibrit Piramidal: Çiçek sapı yükselerek ortaya çıkan koncalarla piramit şeklini alır. Bol ve değişik renkli büyük çiçekler açar.

  Hibrit-Nen: Bodur olan bu cinsin yaprakları geniş ve çiçekleri olağanüstü büyük ve zariftir.

  Poliyanta : 80-95 cm. yükselen bu cinsin çiçekleri küçük ve değişiktir. Özel olarak demet yapımına pek yarar. Bu cinsin bir de çiçekleri yıldız şeklinde birkaç çeşiti Vardır.

  Maritima Cinsi : Bu cinsin, Diya-man, Kandidisima çeşitleri özel olarak yapraklarının beyaz renkli ve dantelâlı olduğundan, bahçelerde bölme kenarlarının süslenmesinde kullanılır.

  Sineralya çiçekleri limonluk ve salonların süslenmesine pek elverişlidir.” öğleden hoşlandığı için gölgeli olan orta bölmelerle göbeklerin ve kenarların süslenmesinde kullanılır. Güneşte uzun zaman durursa bozulur.

  [​IMG]

  Yetiştirilmesi:

  Sineralya çiçekleri, Çanta Çiçekleri gibi yetiştirilir. Bunlar da Çanta Çiçekleri kadar nazik olduğundan ayni şekilde kışın camekânlarda korunması gerekir. Suyu sever. Çiçeklerin çok dayanması ve yaprakların sörpmemesi için sık sık sulanmalıdır.

  Küçük ve büyük çiçekli sayısız renkte katmerli ve katmersiz çeşitleri olan bitki.

  halk arasında Sineralya olarak adlandırılırsa da botanikteki adı Senecio’dur.

  Çiçeklerinden uzun süre zevk alabilmek için, satın alırken henüz, açmamış tomurcuk halinde olanları yeğleyiniz. Bitkinin saksısı iyi cins komposto taşımalı ve eğer çiçeklenme mevsiminin uzaması isteniyorsa haftada bir defa suda eriyebilen sıvı gübre, muayyen miktarda verilmelidir. Bitki ışıklı yerleri arzu ederse de kuvvetli güneş ışığından korumak gerekir. Aksi halde yapraklar düşer ve çiçekler solar. Bu arada saksı toprağı nemli tutulmalı ve sprey şeklinde olmamak şartıyla bol miktarda su verilmelidir.

  Sıcak odalarda da büyüyebilen bitki, ısıtılmamış camekânlarda ve don tehlikesi olmayan yerlerde daha iyi gelişebilir.

  Sıcak ve kuru yerde bulunan bitki, Aphids’lerden zarar görürse, piyasada hazır olarak satılan mücadele ilaçlan kullanılmalıdır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sineralya Çiçeği Cinsleri Forum Tarih
Çiçeğin bölümleri kısaca Doğa ve Bitkiler 7 Ocak 2015
Tohum ve Meyve Çiçeğin Hangi Kısmında Oluşuyor Doğa ve Bitkiler 30 Ocak 2014
Su Çiçeği Nedir - Su Çiçeği Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir Genel Sağlık 24 Haziran 2013
Ayçiçeği İle İlgili Şiir, Ayçiçeğiyle İlgili Şiirler Şiirler 13 Nisan 2012
Udumbara Çiçeği Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 14 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş