Sinek Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sinek Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İmranlı Sinek Köyü - Sinek Köyü Hakkında - Sinek Köyü Tanıtımı - Sinek Köyü Resimleri
  İlçe: İMRANLI

  İl: SİVAS

  Köy Muhtarı: BİNALİ BORAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0-346-875 10 45

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 30

  İle Uzaklığı: 143 km

  İlçeye Uzaklığı: 35 km

  Rakım: 1500 m


  Tarihi

  Köy halkı Hormek-Hıran Aşiretinin Zerikan kolundan olup, Vartodan Tunceli Mazgirt'in Koyun Uşağı, eski adı ile Zerikan köyüne, Zerikan Köyünden sonra ise İmranlı ve çevresine yerleşmişlerdir.İlk gelen dedelerinin adı Caferdir.Caferin kardeşi Tunceli vefat etmiş ve Cafer aile meclisini toplayarak Çit bölgesine yerleşmiştir.Kendini Altınca/Cefan köyünü satın almış, diğer aile bireyleri ve çocuklarınıda Kaxnut, Yenice, Gemecik ve çevre köylere yerleştirmiştir.

  Kültür

  Coğrafyanın ve ulaşımın olumsuzlukları nedeniyle köyde sıcak ve içten ilişkiler yaşanmaktadır. Misafir ağırlama ve uğurlama oldukça gelenekselleşmiştir. Modernleşmenin erken özelliklerine rastlanan köyde; kent ve köy sentezi yaşayış, anlayış, gelenek ve ilişkiler gözlenmektedir. Okullaşmaya ve gelişmeye açık köy; Avrupa'ya, büyük kentlere erken göç vermiş ve sentez ilişkiler geliştirmiştir. Bu özelliğiyle kültürler arasında anlayış ve kültürel farklılıklara dair hoşgörü gözlenmir.Teknoloji kullanımı özellikle iletişim alanında ve günlük yaşamda yaygındır.Mevsimlik nüfus hareketleri yaşanan köyde kapalı toplum özelliği gözlenmemektedir. Yaz mevsimi yöre kültürüne ait gecikme özlemin giderildiği panayır özelliği gösterir.

  Coğrafya

  Sivas iline 143 km, İmranlı ilçesine 35 km uzaklıktadır.İmranlı yaylasının güney doğusunda yer alan Sinek Köyü, doğu-batı yönünde uzanan Karabudak Vadisinin kuzey yakasına yerleşiktir.Derin vadinin iki yakasında bulunan kısmen tarıma elverişli arazilerde; sulu tahıl tarımıyla beraber yem bitkileri, meyvecilik ve arıcılık yapılmaktadır. köyün yerleşmye, tarıma, hayvancılığa elverişli konumu; kuzey rüzgarlarına kapalı coğrafyası,sıcak -kısmen yumuşak iklim özellikleri nedeniyle Tarihin ilk dönemlerine ait insan yerleşmeleri kalıntılarına rastlanmaktadır. Doğu- batı istikametinde uzanan dağların arasında bulunan köy; Erzincan ve Sivas illerinin sınır çizgisi üzerinde bulunmaktadır. Güneyinde Erzincan iline bağlı Kozluca, doğusunda Ekincik, batısında Ardıçalan, kuzeyinde ise Karacahahisar köyleriyle çevrilidir.Tüm civar yerleşmelerine karayoluyla bağlı köyün ulaşımı kışın kar yağışı nedeniyle aksamaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Köy yazları oldukça sıcak ve kurak kışları özellikle Şubat ayı yağışlı geçmektedir. En sıcak ve en soğuk gün farkı, 70 derecedir.İklim geçişleri kararlı ve mevsimsel özellikleri gecikmeli olarak yansıtır. Kış ve soğuk günlerin çok uzun olmasına karşın aniden yaşanan sıcaklıklar mevsim ve çevre özelliklerine göre aşırılık gösterir.En soğuk gün eksi 30'lar ciavrında seyreder. En sıcak gün ise 40 dereceye kadar ulaşır. Karabudak Vadisi esintilere kapalıdır.Yazın boğucudur.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sinek Köyü Hakkında Forum Tarih
Sinekköy Köyü Çermik Diyarbakır - Çermik Sinekköy Hakkında Bilgi Diyarbakır Tanıtımı 1 Mart 2010
Sinekçi Köyü Biga Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 1 Mayıs 2010
Küçüksinekli Köyü Silivri İstanbul İstanbul Tanıtımı 28 Nisan 2010
Büyüksinekli Köyü Silivri İstanbul İstanbul Tanıtımı 21 Nisan 2010
Sinekçiler Köyü Nazilli Aydın Aydın Tanıtımı 9 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş