Sindirim Sistemi Organları Hakkında Bilgi

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_inci tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Sindirim Sistemi Organları Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sindirim Sistemi Organları Hakkında Bilgi

  Üst sindirim kanalı


  [​IMG]


  * Ağız, ağız boşluğu; tükürük bezleri, mukoza, dişler ve dili kapsar. Gıda ve suyun vücuda alınmasına yarayan bir açıklıktır. Bir üst ve alt dudak ile kapatılmıştır. Karbonhidratların kimyasal sindirimi ağızda başlar.
  * Yutak, (farinks veya farenks) ağız ve burnun hemen arkasındaki boyun bölümüdür. Gıdanın ağızdan yemek borusuna geçmesini sağlar. Sindirim sisteminin yanı sıra solunum sisteminde de yer alan bir organdır.
  * Yemek borusu (özofagus veya gullet) ve kardiya; yemek borusu gıdanın mideye geçmesini sağlayan kassal (müsküler) bir borudur. Bu geçiş peristaltizm yardımıyla olur. Kardiya ise yemek borusu ile midenin birleştiği noktadaki açıklıktır (ağız).
  * Mide ki antrum, pilor ve pilorik sfinkteri de kapsar. Mide yemek borusu ile ince bağırsağın ilk kısmı olan duodenum arasında bulunur. Yüksek oranda asidik bir çevreye sahip mide (pH yaklaşık 1,5-2) peptidaz sindirim emzimlerini içerir.

  Alt Sindirim Kanalı

  [​IMG]

  Kalın bağırsak, sindirim kanalının mide ile anüs arasında bulunan kısmıdır. Kalın bağırsakta besinler içerisinde kalan su ve mineraller emilir.

  * İnce bağırsak, mide ile kalın bağırsak arasındadır. 5 yaşın üstündeki insanlarda genellikle 5-6 m uzunluğundadır. Üç kısmı vardır. İnce bağırsakta ayrıca sindirim yüzeyini genişleten villuslar (tümür) da vardır. Bu villüslerin sayesinde emilim gerçekleşir. Bu villuslar girinti ve çıkıntılardan oluşmuştur.

  1. duodenum veya onikiparmak bağırsağı, ince bağırsağın ilk ve en kısa kısmıdır. Mideyi jejunuma bağlayan bir tüptür. pH seviyesi yaklaşık 9'dur.
  2. jejunum, ince bağırsağın orta kısmıdır, duodenum ile ileum arasında bulunur. Yetişkin insanlarda boyu 2-8 metre arasında değişir. pH seviyesi yaklaşık 7-8 aralığındadır.
  3. ileum, ince bağırsağın son kısmı. İnsanlarda yaklaşık 4 metre uzuluğundadır. İleoçekal valv ile çekumdan ayrılır. pH seviyesi genellikle 7-8 arasındadır.

  * kalın bağırsak, üç kısmı vardır:

  1. çekum veya kör bağırsak, kalın bağırsağın ilk kısmıdır. Apandis çekumun bir uzantısıdır.
  2. kolon, kalın bağırsak için kullanılan bir terimdir. Çekumdan rektuma kadar ki kısım için kullanılır. Kendi içinde dört kısma ayrılır, çıkan kolon, transvers kolon, inen kolon ve sigmoid kolon.
  3. rektum, kalın bağırsağın son kısmıdır.

  Ayrıca kalın bağırsak sindirime katılmaz. Çünkü sindirim ince bağırsaktan besinlerin kana geçmesi ile sona erer. Besinler kan yoluyla vücuda taşınır. -

  * anüs, rektumun dış açıklığıdır. Kapanması sfinkter kaslarca kontrol edilir.

  Dışkılar anüsten geçerek vücuttan atılırlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sindirim Sistemi Organları Forum Tarih
Sindirim Sisteminin Organları ve Görevleri Kısaca Genel Sağlık 25 Şubat 2014
Resimli Sindirim Sistemi Organları Genel Sağlık 22 Ağustos 2011
Sindirim Sistemi Organları Genel Sağlık 22 Ağustos 2011
Sindirim Sistemi organları ve görevleri nelerdir Genel Sağlık 12 Şubat 2011
Pankreasın sindirim sistemindeki görevi kısaca nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 16 Eylül 2014

Bu Sayfayı Paylaş