Sinan'ın Kitabı Gleb Şulpyakov

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Dine tarafından 2 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Sinan'ın Kitabı Gleb Şulpyakov konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]


  "İstanbul'un labirentinde kendi yolunu arayıp buldu. İmparatorluğun tarihinde ise kendi hikayesini keşfetti. Harika bir kitap!" Orhan Pamuk

  Bundan tam 500 yıl önce[​IMG] Kayseri'nin Ağırnas köyünde Rumlar[​IMG] Ermeniler ve Türkler bir arada yaşardı. Yusuf'un taşa[​IMG] ağaca şekil vererek aylak aylak dolaştığı günlerde lâkabı "Yavuz" olan Sultan Selim tahttadır. Yaya bir birlik köye gelir günlerden bir gün. Sultan[​IMG] kendi hizmetine köylerden oğlan devşirecektir.
  Dülger'in oğlu Yusuf seçilenler arasındadır.

  " 'Yalnız şu soldaki[​IMG]' diye işaret edecek Selim Han. 'Hayır[​IMG] yaramaz' diyecek... Demek ki delikanlı[​IMG] Sultan'ın gözü seni tutmamış[​IMG] yüce şehzadeye uygun değilsin[​IMG] kemiklerin fazla çıkık[​IMG] leylek gibisin...Sana yeniçeri olmak daha çok yakışır[​IMG] en doğrusu budur[​IMG] doğru kışlaya..."

  Sünnet edilir[​IMG] Müslüman olur. Adı artık Sinan'dır.
  Sinan[​IMG] 17 yıl yeniçeri olarak seferlere katıldıktan sonra 40 yaşında Osmanlı sarayının başmimarı olur. Uzun yaşamı[​IMG] Saray'da sınırları aşmaması gerektiğini[​IMG] yüksek iktidar karşısında yarım tırnak kadar bile değerinin olmadığını öğretecektir Sinan'a.
  * * *
  Bir mimarlık dergisinde editör olan roman kahramanına[​IMG] dostları otuzuncu yaşgününde "Osmanlı Mimarisi Tarihi" kitabını hediye eder. Mimar Sinan'dan çok etkilenir. Çocukluğunda kendisini terk ederek bir Türk kadınla evlenip İstanbul'a yerleşen babası da mimardır.
  Kız arkadaşı aniden[​IMG] Amerika'ya gideceğini bildirir. Çalıştığı dergi de kapanacaktır. Boşluktadır…
  Mimar Sinan'ı anlamak ve hakkında bir kitap yazmak tutkusu onu yeniden hayata bağlar. İstanbul[​IMG] Edirne[​IMG] Manisa[​IMG] Kayseri[​IMG] Budapeşte[​IMG] Kırım…: Sinan'ın eserlerinin izini sürerken[​IMG] hem onun dünyasına hem kendi iç dünyasına yolculuklar yapacaktır. Ve İstanbul'da yeni bir aşkı tadacaktır[​IMG] tıpkı babası gibi.
  * * *
  Orhan Pamuk'un "Kara Kitap"ını okuyunca İstanbul'a merak saran Rus yazar Gleb Şulpyakov[​IMG] 16. yy. Osmanlı dönemine[​IMG] İstanbul'un fethine[​IMG] bugünün Türkiyesi'ne[​IMG] Sinan'ın ve roman kahramanının çocukluğuna uzanan iç içe geçmiş kurgularla oluşturduğu romanına ilginç gözlemlerini katarak Türk insanını ve İstanbul'u da betimliyor. Rusça orijinalinden çevirisiyle sunuyoruz.


  Yazar:Gleb Şulpyakov

  Sayfa Sayısı: 264
  Yayınevi: Gürer Yayınları​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sinan'ın Kitabı Gleb Forum Tarih
Mimar Sinan'ın inşa ettiği eserler nelerdir kısaca Biyografi & Otobiyografi 7 Temmuz 2015
Mimar Sinan'ın 4 Büyük Eseri ve Özellikleri Kısaca Bilgi Tarihi Eserler Antikalar 28 Ocak 2014
Mimar Sinan'ın En Güzel Eserleri Biyografi & Otobiyografi 14 Ekim 2012
Mimar Sinan'ın Büyün Eserleri Biyografi & Otobiyografi 5 Ekim 2012
Mimar Sinan'ın Okuduğu Okullar Nelerdir Konu Dışı Başlıklar 1 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş