Sinüzit İçin Bitkisel Tedavi - Sinüzite Ne İyi Gelir?

'Şifalı Bitkiler' forumunda Mavi_inci tarafından 11 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Sinüzit İçin Bitkisel Tedavi - Sinüzite Ne İyi Gelir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sinüzit İçin Bitkisel Tedavi - Sinüzit İçin Bitkisel yöntemler -
  Sinüzite Ne İyi Gelir?

  Sinuzit, alınboşluğu, çeneboşluğu ve burunboşluğundan birinin veya hepsinin iltihaplanmasıdır. Burunboşluğu boş bir alan olup yüzkemikleri ile burunarasındadır.Normal olarak alınboşluğu, burunboşluğu ve çeneboşluğu yeterince hava alır, fakat burunboşluğu etrafindaki sümüksü deri burayi temiz tutmak icin sümük salgılar ve bu sümük kanallarla boğaza akar. Sayet kanalarda tıkanma olursa bakteriler iltihaplanmaya sebep olur.

  Kanalların kapanması, mukozanın şişmesi, üşütme, allerji, burunun ayırım duvarındaki eğiklikler, burundaki polipler veya çürük dişkökü burunboşluğunun tıkanmasına neden olurlar.
  Belirtiler
  Yüz ve baş ağrıları

  Bu ağrılar karakteristik olarak eğilme, ağır bir şey kaldırma, öksürme, başını sallama gibi hareketler sırasında sinüslerdeki basınç artışına bağlı olarak artar. Ağrılar kronik sinüzitte akut sinüzite oranla daha azdır, hatta hiç olmayabilir. Sinüzit ağrısının özellikleri kafada basınç hissi, özellikle kafatasının ön bölümünde zonklayıcı ağrı karakterindedir. Etkilenen sinüs üzerine basınç uygulanması ya da üzerine vurulması ile sıklıkla hassasiyet görülür. (Örneğin, maksiller sinüzitte yanak üstü, frontal sinüzitte alında ve etmoid sinüzitte burunun göze komşu olan tarafında, sfenoid sinüzitte oksipitalde, temporalde ve kafatası merkezinde tipik ağrılara neden olur.)
  Burun akıntısı

  Özellikle erişkinlerde tek taraflı burun akıntısı her zaman sinüzit şüphesi uyandırmalıdır. Sekresyon (akıntı) renksiz ve değişen kıvamlarda, ancak sıklıkla sarı-yeşil yada kanla karışık olabilir. Genellikle kokulu, hem burunun ön bölümünden, hem de nazofarenks içerisine doğru drene olur. İltihabi akıntılar sinüs ostiumlarında ve nazofarenks arka duvarında görülebilir. Alt solunum yollarına yayılması öksürme, bronşit yada seste kısılmaya neden olur. Burun tıkanıklığı Sürekli yada aralıklarla görülebilir. Koku alma bozukluğu (Hiposmi) yada kaybı (anosmi) sık görülür. Diş absesi ve kronik sinüzitte kötü koku duyma (kakosmi) görülebilir. Burun deliklerinin ekzeması özellikle çocuklarda sık görülür.
  Genel Belirtiler

  Uyuşukluk, çalışma isteksizliği ve depresyon dahil olmak üzere pisişik semptomlar görülebilir. Ateş yükselmesi genel bir enfeksiyon yada erken komplikasyonların belirtisidir. Çocuk sinüzitlerinde, erişkinlerde görülen semptomlar aynı şekilde görülebilir ancak sıklıkla belirtiler azdır. Adenoid hiperplazi sıklıkla nedenlerden biridir. Etmoidit doğumdan kısa bir süre sonra gelişebilir. Maksiller sinüzit süt çocukluğu döneminde çok nadirdir. 4 yaşından sonra sıklığı giderek artar. Frontal sinüzit ve sfenoidal sinüzit kural olarak 5-1 2 yaşından sonra görülür.
  Korunma yolları

  Saçınızı ıslak tutmayın jöle kullanmayın.
  Kışın bere -şapka giyin başınızı sıcak tutmaya gayret edin.

  yazın imkan varsa denize girin ( burnunuzdan deniz suyu girsin)
  Rüzgarlı havalara dikkat edin
  Beslenmenize dikkat edin çay,kahve ve kola gibi kafein içeren içeceklerden uzak durun bağışıklık sistemini güçlendiren özellikle c vitamini ihtiva eden gıdaları kivi ve maydonaz gibi sıkça tüketin.
  Sinüsler yeterince hava alamadığı için iltihaplanabilir.Burnunuzda nefes almanızı engelleyen bir durum varsa tedavi yoluna gidin.
  Bitkisel Tedavi Yöntemleri

  Bir parça pamuk İsveç Şurubu’yla ıslatılır. Pamuk sırt üstü yatan hastanın iltihaplı sinüslerinin olduğu noktaya konulur. 45 dakika içinde olumlu sonuç alınır. Ayrıca hatmi çiçeğinin, altınbaşak, orman sarmaşığı ile eşit miktarlarda karıştırılması ile yapılan bitki çayı da bu rahatsızlığın en iyi alternatif ilaçlarındandır.
  Ilık Tuzlu Su

  Bir bardak normal 200 cc içmesuyuna bir çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı karbonat konarak hazırlanıyor. Tuz, eğer doğal tuz olursa daha tercih sebebi. Bu solüsyonu hazırladıktan sonra örneğin sabah akşam, ideali o ve 40-42 derece ısıda öneriliyor. Araştırmalarla antibiyotik kadar iyileşmeyi hızlandırdığı ispatlandı. Bununla sabah akşam burun ve geniz yollarını yıkatabiliyorsunuz. Eğer çok küçük çocuksa, müsaade etmiyorsa, burun spreylerinin içini boşaltıp, bu solusyonları doldurarak, bol miktarda kullandırabilirsiniz.
   

 2. Yattığımda burnum tıkanıyor,boğazım gıcıklanıyor ve öksürük yapıyor.Sarı yeşil çok koyu balgam çıkıyor yapıştığı yerde kalıyor.Sanki içimde balgam imalethanesi var.O kadar sık geliyor.Ancak kokusu yok,ağızdan nefes aldığımda boğazımda müthiş bir yanma oluyor.Dolaysıyla rahat uyku haram oldu.Korkum nefes apnesinden ölmek
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sinüzit İçin Bitkisel Forum Tarih
Sinüzit İçin Önerilen Neti Pot Tekniği Genel Sağlık 21 Nisan 2010
Sinüzit Nedir - Sinüs Nedir - Sinüsler Ne İşe Yarar Genel Sağlık 3 Kasım 2010
Bitkisel Sinüzit Tedavisi Şifalı Bitkiler 3 Mayıs 2010
Sinüzitin Sırları Genel Sağlık 9 Mart 2010
Orta Kulak İltahabı Kansızlık ve Sinüzite Neden Oluyor Çocuk Sağlığı ve Bakımı 7 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş