Simya Neden Bilim Değildir

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda SeLeN tarafından 30 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Simya Neden Bilim Değildir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Simya - Simyanın Bilim Olmamasının Nedeni - Simya Hakkında


  Günümüzdeki modern kimya biliminin temelleri atılmadan binlerce yıl önceden başlayıp, 17. yüzyıla kadar etkileri devam eden, maddeleri birbirine karıştırıp, değiştirmeye çalışan simyacı, insanların yaptıkları çalışmalara ve verilen genel ada simya denir. Simya, kimya biliminin atasıdır diyebiliriz. Simyacılar tarafından keşfedilen bir çok şey daha sonraları kimyacılar tarafından kullanılmıştır.

  Simya içerisinde tıp, felsefe, astroloji, kimya, din gibi birçok konuda motifler içerdiği için simyacılar, ölümsüzlük iksirini keşfetmek, sonsuz zenginliğe ulaşmak gibi konularla ilgili çalışmalar da yapmışlardır. Bu nedenle, bir simyacı tarih boyunca bazı zamanlar doktor, kahin, filozof hatta büyücü olarak kabul edilmiştir. Ancak günümüzde kullanılan bazı deney ve araç gereçlerinin ilk hallerini simyacılar keşfetmiş ve kullanmışlardır. Bugün yüzlerce kullanım alanı keşfedilmiş olan kostik soda, kükürt, cıva, sönmüş kireç, nitrik asit gibi birçok madde ilk defa yüzyıllar önce simyacılar tarafından da kullanmışlardır. Başka bir ifade ile simyanın günümüz deneysel kimya biliminin ilk temellerini oluşturduğu söylenebilir.

  Altın üretimi fikri XIX. yüzyıla gelinceye kadar bilimsel düşünceye aykırı gelmiyordu. Isaac Newton (1642-1727) gibi bir bilimadamı bile böyle bir girişimi pekala denemeye değer buluyordu.

  Simya, bir bilim dalı değildir. Çünkü;

  1. Sadece deneme-yanılma yolu ile çalışırlar.
  2. Çalışmalar teorik bir temele dayanmaz.
  3. Sistematik bilgiler içermez.
  4. Bilgi birikimi oluşmamıştır.
  5. Simyacılar farklı amaçlar için çalışırken deneme- yanılma yöntemi kullanılarak istemeden bazı şeyleri keşfetmişlerdir.

  Simya ve kimya arasındaki esas fark şudur; Simyada deney daha çok ön plandadır. Deneysel yaklaşım çok ön planda iken bunun aksine bilimsel bilgiye çok yakın değildir. Simyacılar genellikle rastgele olarak çeşitli maddeleri birbirine karıştırıp sonucunda bir şey bulmayı ummuşlardır. Yani deneylerde bilimsel bir altyapı çoğunlukla yoktur. Kimya ise deneysel ve bilimsel dayanaklı teorik bilgileri dengeli bir biçimde kullanır. Deneyler kadar bilimsel temellere dayanan bilgilerde ön plandadır. Simyadaki gibi bir rastgelelik temelinde değildir.
  alıntıdır
   

 2. daha kısa yokmudur
   

 3. Simya, bir bilim dalı değildir. Çünkü; Sadece deneme-yanılma yolu ile çalışırlar. Çalışmalar teorik bir temele dayanmaz. Sistematik bilgiler içermez. Bilgi birikimi oluşmamıştır. Simyacılar farklı amaçlar için çalışırken deneme- yanılma yöntemi kullanılarak istemeden bazı şeyleri keşfetmişlerdir. Simya ve kimya arasındaki esas fark şudur; Simyada deney daha çok ön plandadır. Deneysel yaklaşım çok ön planda iken bunun aksine bilimsel bilgiye çok yakın değildir. Simyacılar genellikle rastgele olarak çeşitli maddeleri birbirine karıştırıp sonucunda bir şey bulmayı ummuşlardır. Yani deneylerde bilimsel bir altyapı çoğunlukla yoktur. Kimya ise deneysel ve bilimsel dayanaklı teorik bilgileri dengeli bir biçimde kullanır. Deneyler kadar bilimsel temellere dayanan bilgilerde ön plandadır. Simyadaki gibi bir rastgelelik temelinde değildir. Kısaca tekrar belirtmek gerekirse simya, kimya bilimine öncülük etmiş ve daha sonra yerini kimyaya bırakmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Simya Neden Bilim Forum Tarih
Simya nedir simyacıların temel amaçları kısaca Sorular ve Cevaplar 1 Aralık 2016
Simyanın Babası Kimdir Kısaca Diğer Mesleki Bilgiler 12 Ocak 2014
Simya Nedir Kısaca Simya Ne Demektir FrmArtuklu TatLı SöZLük 7 Aralık 2013
Simyanın kimyaya katkıları hakkında bilgi verir misiniz? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Eylül 2013
Simyacı Nedir Kısaca, Simyacı Kimdir FrmArtuklu TatLı SöZLük 28 Şubat 2013

Bu Sayfayı Paylaş