Silsile - Silsile Nedir - Silsile Ne Demek?

'Dini Terimler Sözlüğü' forumunda Mavi_inci tarafından 10 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Silsile - Silsile Nedir - Silsile Ne Demek? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Silsile - Silsile Nedir - Silsile Ne Demek?

  Silsile bir İslam dini kavramıdır. Ayrıca tasavvufta da farklı bir manada terim olarak kullanılır. Hadis ilminde sened denilen kavram, ravilerin silsilesini araştırır.


  Tasavvufta silsile

  Tasavvufi yolların günümüzdeki mürşidinden Hz.Muhammed peygamber(S.A.V)'e kadar ulaşmasını gösteren manevi zincir. Bu zincirin tarihen tutarlı ve sağlıklı oluşu tasavvufi feyz ve bereketin intikalinde çok önemlidir. Bir tasavvuf yolunun sağlamlığının en büyük delili sahih bir silsileye sahip oluşudur. Tasavvufta "Allah’a giden yollar mahlûkatın nefesleri sayısıncadır." anlayışı sebebiyle tarikat sayısında bir sınırlama olamaz. Silsilenin tasavvufi önemine uygun olarak tarikatlar kendi yollarındaki ruhani akışı mürşit isimlerini tarihi gerçeklere uygun şekilde sıralayarak titizlikle zapta bağlamışlar ve icazetname adı verilen yetkilendirme belgelerinde bu silsileler kayıt altına alınmıştır.


  Silsilede tarihsel kesinti olursa buna üveysilik denir. Bu anlayış Veysel Karani'nin Peygamber ile yüz yüze görüşememesi, ancak mübarek hırkayı emanetine almasından dolayıdır.


  Silsile zincirini gösteren kitaplara Silsilename veya Menakıbname denir. Silsilei Tarikatı Sünbüliye gibi. Bazı kitaplar şeyhler silsilesini gösterir ve Silsilei Meşayih adını alır. Ağaç çizimleriylel süslü silsilenameler şecere, zübdetültevarih adıyla meşhurdur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Silsile Silsile Nedir Forum Tarih
Peygamberimiz (s.a.v.)’in neseb silsilesi nasıldır ve meşhur dedeleri kimlerdir? Dini Sorular ve Cevaplar 13 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş