Silika unu nedir? Faydaları nelerdir? Neden yapılır?

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda Mavi_Sema tarafından 11 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Silika unu nedir? Faydaları nelerdir? Neden yapılır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Silika unu nedir? Faydaları nelerdir? Neden yapılır?

  Silika, silikon diyoksittir, yani yer kabuğunu ve bildiğimiz kaya türlerinin yüzde 95’ini oluşturan maddedir ve SiO₂ olarak gösterilir. Silikanın kuvars, tridimit, ve kristobalit olmak üzere üç ana kristalin çeşidi vardır.

  Şekilsiz (amorf) silikanın, kristalin olmayıp camsı bir çeşidi olan lekatolierit isimli bir madde vardır. Bu şekilsiz silika öğütüldüğünde elde edilen maddeye silika unu denir. Silika tozu ile silika unu genellikle birbirine karıştırılır. Silika mineralleri topraktan çıkarıldıktan sonra, kullanılacakları amaçlara uygun olarak ezilir ve çok ince toz haline getirilir. Bu toz paketlenerek piyasaya sürülür ve genellikle inşaat malzemeleri ve de çimento vs yapımında katkı maddesi olarak kullanılır.

  Silikoz, kristalin silikanın (toz silika) neden olduğu ciddi, sakat bırakan hatta zaman zaman ölümcül bile olabilen bir ciğer hastalığının adı. Bu hastalık ciğerlerde geri dönüşü olmayan hasar bırakıyor. Hastalığın tedavisi yok ancak kristalin silika ile çalışılırken hastalığa yakalanmamak için yüzde yüz koruyucu önlem alınabiliyor. Yani hastalık yapıcı ve çevreye zarar veren silika tozudur. Silika unu ise solunum yoluyla vücudumuza girse bile çok az zarar veren bir maddedir. Silika tozu fabrika ve çevresinde ciddi hava kirliliğine neden olur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Silika nedir Faydaları Forum Tarih
Girişimcilik Nedir? Kime Denir? Meslekler Rehberi 7 Mayıs 2017
Dış döllenme ve Iç döllenme nedir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Mart 2017
Mazbata nedir mazbata nereden alınır kısaca Konu Dışı Başlıklar 18 Şubat 2017
Tezkere nedir ne demektir kısaca FrmArtuklu TatLı SöZLük 18 Şubat 2017
Çamaşır ve bulaşık makinesi gibi ev aletlerinin günlük yaşama etkisi nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş