Siirt El Sanatları - Siirt Battaniyesi

'Siirt Tanıtımı' forumunda Mavi_inci tarafından 1 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Siirt El Sanatları - Siirt Battaniyesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Siirt El Sanatları - Siirt Battaniyesi


  [​IMG]

  Siirt Battaniyesi: Siirt'e gelen herkese battaniye ısmarlamak, Siirt'ten ayrılan herkese battaniye hediye etmek bir gelenek haline gelmiştir. Battaniyecilik oldukça eski bir el sanatıdır. Battaniyeler tek ve çift kişilik olarak üretilmektedir. Her tezgahta tek kişilik battaniyeden günde sadece bir adet dokunabilmektedir. Aynı dokuma sistemi ile heybe, seccade, atkı ve manto, kaban, yelek gibi ürünler de elde edilebilmektedir.


  [​IMG]

  Bölgeye has bir el sanatı olan Kilim Siirt'e de üretilmektedir. Üretimler, Halk Eğitim Kursları, kooperatifler, Sosyal Yardımlaşma Vakıfları, aile tezgahları vb. ile gerçekleşmektedir. Örgüsü ve çözgüsü tamamen yündür. Çeşitli boylarda üretimi yapılabilmekte olan Siirt Kilimleri kök boya ile boyanması nedeniyle yıllarca güzelliklerini muhafaza etmektedir.
  En yaygın el sanatlarından biri olan bakırcılık, alüminyum ve plastik kap yaygınlaşınca önemini yitirmiştir. Bu sanatla uğraşanların merkezi Bakırcılar Çarşısıydı. Bakırdan güğüm, tencere, kazan ve tas gibi gereçler burada yapılırdı. Güğümlerin başlıca özellikleri boyunlarının şeritli, alt bölümlerinin zil biçiminde ve çoğunlukla kapaksız olmalarıdır. Kazanların tabanı yarım küre, dikey boyutlarıysa konik biçimdedir. Bunlar kulpsuz olduklarından, ağız çevresine yerleştirilmiş aşağı doğru kıvrık olan çeperden tutularak taşınabilir. Yine bakırcılığın önemli örneklerinden olan hamam taslarının özgün motifleri vardır. Ağız çevresi testere işi motiflidir. Ortadaki kabartı yarım aylarla çevrilidir. Yan yüzlerse birbirine koşut dikey ya da çapraz çizgilerle süslüdür.


  [​IMG]
  Siirt Battaniyeleri Nasıl Üretilir

  Siirt Battaniyesi tiftiğin iğ ile eğrilmesiden sonra sarılarak bent dediğimiz şekle getirilir. Bundan sonra makara şeklindeki tahtaya sarılıp mekikte dokunacak tezgaha uygun olarak hazırlanır. Bu aşamalardan sonra dokuma safhasına geçilir iplikler makaralı iplikler mekikten geçirilip tezgahta hazırlanmış çözgülerin arasından geçirilip Deffe dediğimiz tahta ile çileler halinde dokunmaya başlanır. dokuma esnasında mekik sürekli biter ve dokuyan usta bu mekiği tekrar makara ile doldurup tekrar çözgülere eğrilmiş tiftiği dokur. bu aşamalar dan sonra dokukma verilen motife göre dokuma uzun sürebilir 1 ile 4 gün arasında dokuma devam eder. bundan sonra dokunan battaniye demir tarakla vurulup tüklendirilerek battaniye tezgahtan alınıp yıkanma ve kurulamaya tamamlandıktan sonra satışa sunulur.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Siirt Sanatları Siirt Forum Tarih
2017 Siirt nüfusu Siirt Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Siirt nüfusu kaçtır? Siirt Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Siirt Nüfusu Siirt Tanıtımı 30 Ocak 2014
2013 Siirt Nüfusu Kaçtır? Siirt Tanıtımı 29 Ocak 2013
Siirtte Bulunan Yüzme Havuzları Siirt Tanıtımı 4 Eylül 2012

Bu Sayfayı Paylaş