"Sihirli Diziler" çocuklara zararlı mı?

'Gebelik ve Annelik' forumunda Siraç tarafından 31 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  "Sihirli Diziler" çocuklara zararlı mı? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  "Sihirli Diziler" çocuklara zararlı mı?

  Tamemen kurguya ve abartıya dayalı bu diziler çocukların ruhsal sağlığını nasıl etkiliyor?

  Uzman Psikolog Hakan Akıner, gerçek üstü güçlere sahip kahramanların yer aldığı ''sihirli dizilerden'' ergen ve çocukların olumlu etki almalarının mümkün görünmediğini bildirdi.
  Akıner, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından düzenlenen 'Çocuk gerçeği ve medya okuryazarlığı dersinin önemi' konulu uluslararası panelde, çocukların en çok izledikleri programların etkilerinin Diyanet İşleri Başkanlığınca değerlendirmeye alındığını anımsattı.
  Bu tür dizilerin çocukları ve gençleri etkilemesinde, değişik alanlardan söz sahibi kişilerin tavrının da önemli rol oynayacağını savunan Akıner, şunları kaydetti:
  ''Özellikle televizyon programlarında, basında aynı yönde mesajlar verilmesi Diyanet İşleri Başkanlığının yaklaşımın olumlu etki yapmasını sağlayacaktır. Şayet böyle bir tepki sadece Diyanet'in bu tür bir çıkışı ile sınırlı kalırsa, bu dizilere sempati, Diyanet gibi düşünen yaklaşımlara ise antipati artabilir. Bu nedenle başta biz psikologlar olmak üzere psikiyatristler, eğitimciler gibi çeşitli meslek gruplarının aynı yönde programlar ve açıklamalar yapmaları gerekir.''
  Akıner, ilk bakışta sihir ve gerçek üstü olayları içeren dizilerin, izleyici kitlesi üzerinde 'hayal gücünü, kurgulama, senaryo üretme yetisini geliştirebileceği' düşünülse de çocuklar ve gençler üzerinde bırakacağı etkilerin daha çok olumsuz olacağını kaydetti.
  -''ÇOCUKLAR SOYUT KAVRAMLARI ANLAYAMAZ''-
  Çocuk ve ergenlerin yaşamdaki deneyimsizlikleri ve fazlaca meraklarının, filmlerde gördüklerini gerçek yaşamda denemelerine yol açacağını ifade eden Akıner, ''Örneğin kendisini pencereden boşluğa bırakıp, uçacağını düşünmek gibi. Kaldı ki okul öncesi dönemde çocuklar soyut kavramları anlayamazlar. Bu yaştaki çocukların düşünsel dünyası son derece bakir ve masum olduğu için psikolojik yönlendirmelere çok açıktır'' diye konuştu.
  Çocukların görmedikleri şeylere 'inanmama' gibi sorunları olmadığını belirten Akıner, bütünüyle içinde bulundukları anı yaşamak gibi özellikleri bulunduğunu söyledi.
  Ergen ve çocuklarda merak düzeylerinin inanılmaz boyutlara ulaştığını kaydeden Akıner, ''Bu da onları bu tür dizilerin olumsuz etkileri karşısında korunmasız hale getirebilir. Bu dizilerin içeriklerinin hiçbir şekilde gerçeği ifade etmediği; tamamen kurgulama ve abartıya dayalı kahramanlara yer verdiği için bu dizilerden ergen ve çocukların olumlu etki almaları mümkün görünmemektedir'' dedi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sihirli Diziler çocuklara Forum Tarih
Matematik Sihirli Kareler Bulmacaları Zeka Soruları ve Bilmeceler 21 Şubat 2012
Sihirli Annemin 7. Bölümünde Neler Olacak? Diğer Yerli Diziler 9 Haziran 2011
Sihirli Annem Edayı Kim Oynayacak Canlı TV Seyret - Radyo Dinle 27 Nisan 2011
Sihirli Annem betüş ün gerçek adı nedir Canlı TV Seyret - Radyo Dinle 23 Nisan 2011
Sihirli annem çilek yaşı kaç Canlı TV Seyret - Radyo Dinle 23 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş