Sigaranın Kalbe Verdiği Zararlar

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sigaranın kalbe Zararları Nelerdir
Sigara ve Damar Tıkanıklığı
Sigaranın zararlarıTürkiye’de hele büyük şehirlerde şöyle bir çevrenize baktığı*nızda genç yaşlı, kadınların fosur fosur sokakta her yerde siga*ra içtiğini görürsünüz. Yurdumuzda genç neslin sigara içme alışkanlığmdaki artışa paralel 10-20 yıl içinde menopoz ile bir*likte beklenmedik yüksek oranda kalp damarlarında daralma ve tıkanma olaylarına rastlayacağız. Sigara, tek başına ciddi bir damar tıkanması nedenidir. Menopoz öncesi kadınlarda gelişen kalp damar tıkanmalarında yüzde 50 oranında sigara öyküsü bulunmaktadır. Yine de kalp damarı tıkanmış erkeklerde sigara oranı çok daha yüksek çıkabilmektedir. Menopozdaki kadınlar*da da sigara terk edildikten birkaç yıl sonra kalp damarı tıkan*ma riski, yani enfarktüs süratle azalmaktadır.
Ani kalp ölümü oranı her ne kadar erkeklerde kadınlara göre dört misli fazla ise de menopoz ile bu fark belirgin şekilde azalır.

Sigara dumanıyla birlikte vücuda binlerce zehirli madde (nikotin, arsenik, amonyak, siyanür, benzopiren vs.) girer.

Bu tehlike karşısında vücut adrenalin salgılar. Adrenalin, vücudumuzun bir tehlike karşısında doğal olarak salgıladığı bir “kaç veya savaş” hormonudur. Adrenalin salgılanması sonucunda damarlar büzüşür. Bunun nedeni bir yaralanma durumunda kan kaybının mümkün olduğunca az olmasıdır.
Damarların büzülmesine ek olarak, tütün dumanındaki karbonmonoksit kanı kıvamlaştırır.

Kalp, kıvamlaşan kanı büzüşen damarlar içinden vücudun en uzak noktalarına göndermek için vargücüyle çalışır. Sigaradan ilk nefesin çekilmesiyle birlikte kalbin atışı dakikada yaklaşık 20 atış hızlanır.

Normalden hızlı çalışan kalbin daha fazla oksijene ihtiyacı vardır, oysa sigara dumanıyla birlikte vücuda giren karbonmonoksit kandaki oksijeni kovar, dolayısıyla kalp az oksijenle çok fazla çalışmak zorunda kalır ve vaktinden önce yorulur, yaşlanır ve ölür.
 

Üst