Sigaranın Aile Bütçesine Verdiği Zararlar Nelerdir

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda Eylül tarafından 14 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Sigaranın Aile Bütçesine Verdiği Zararlar Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sigaranın Aile Bütçesine Verdiği Zararlar  Sigara ve alkol, sağlığın yanında ekonomik yönden de hem aile bütçesine hemde topluma zarar veriyor. Türkiye her yıl 25 milyar YTL'sini sigara ve alkol tüketimine harcıyor.


  [​IMG]

  Bu rakam, aralarında Sağlık, Tarım, Adalet, İçişleri, Ulaştırma ve Bayındırlık gibi bakanlıkların da bulunduğu 11 icracı bakanlığın bütçelerinin toplamına denk geliyor. Sigara ve alkol sonucu ortaya çıkan sağlık harcamaları ile bu rakam daha da artıyor.


  Alkol ve sigara ile ilgili veriler, Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından düzenli olarak tutuluyor. Kurumun verilerine göre yılda 5 milyar 400 milyon paket sigara tüketilirken, bunun için 15 milyar YTL para ödeniyor. İçki tüketiminde başı 800 milyon litre ile bira çekiyor. Bunu 20 milyon litreyle rakı, 9 milyon litreyle şarap, 2,4 milyon litreyle votka takip ediyor. Türkiye'de alkollü içki tüketimine ödenen yıllık para ise 10 milyar YTL'yi buluyor.


  Yeşilay Derneği Genel Başkanı Necati Özfatura, rakamları 'dehşet verici' olarak nitelerken, sigara ve içki tüketimindeki artışa dikkat çekiyor. Türkiye'de 1930 yılında kişi başı alkol tüketimi 1 litre iken bu rakamın 2004 yılında 14 litreye çıktığını söylüyor. Sigara alışkanlığında ailelerin örnek davranış sergilemesini isteyen Özfatura, "Çocuğunun karşısında sigara içen bir babanın etkinliği olmaz." diyor. Sosyolog Prof. Dr. Ercan Tatlıdil, meselenin sosyal politikalarla ele alınmasını tavsiye ederken, sivil toplum örgütleri, üniversiteler, belediyeler ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının yürüttüğü faaliyetlerin tek merkezden kontrol edilmesini istiyor. Tatlıdil, ailelere yönelik profesyonel destek hizmeti verecek birimlerin artırılmasını, bağımlılığı artıran koşulların ortadan kaldırılması için özel gençlik politikaları oluşturulmasını öneriyor.


  Psikolog Fatih Kalkınç da sigara ve alkole harcanan paranın 'ciddi bir kayıp' olduğunu, paranın yanı sıra insanlara ciddi anlamda sağlık zararı da getirdiğini anlattı. Alkol alan insanların psikolojik sıkıntılar çektiğini, aile düzenlerinin bozulduğunu, çevreye güven duygularının azaldığını vurguluyor. İzmir İl Müftüsü İbrahim Acar, İslam dininin israfa cevaz vermediğini belirtirken, "Alkollü içkiler ve israf dinimizde haram. Sigara ve içki hem sağlık adına hem de ekonomi adına israftır. İnsanların bunları yapmamak için iradesini kullanması ve kurtulması lazım." diyor.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sigaranın Aile Bütçesine Forum Tarih
Sigaranın zararları sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 8 Şubat 2017
Sigaranın zararları sloganları kısaca Güzel Sözler-Mesajlar 27 Ocak 2017
Sigaranın zararları madde madde Seviyeli-Ciddi Konular 6 Ekim 2015
Sigaranın zararları ile ilgili kısa yazı Eğitim Bilgileri 23 Nisan 2014
Sigaranın zararları kısaca madde madde Genel Sağlık 31 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş