Sigaranın Çevreye Verdiği Zararlar Nelerdir ?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 28 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Sigaranın Çevreye Verdiği Zararlar Nelerdir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sigaranın Çevreye Verdiği Zararlar Nelerdir ?

  Sigara içenin sigara içmeyene zararı nedir?

  SİGARA İÇMEYENİN SİGARA
  İEÇENE ZARARI


  Pasif içicilik ve Aktif Zarar Görme  Sigara dumanının zararları saymakla bitmez
  ve sadece sigara
  içenler için değil içmeyenler için de çok zararlıdır. Sigara, puro
  ya da pipo
  içen bir kişinin yanında duran kişi hem yanan tütününün hem
  de sigara içen
  kişinin dışarı verdiği dumanı solur ve oldukça büyük bir zarar
  görür.

  Her yıl binlerce pasif içici, sigara
  dumanın verdiği zararlardan dolayı
  hastalanarak, hayatını kaybetmektedir. Zehirli
  Duman


  Pasif içiciler, sigara içen kişilerin yanında durarak
  3.700
  çeşit kimyasal gazdan zarar görmektedirler. Bunların büyük bir kısmı
  zehirlidir, geriye
  kalan kısmı da kanserojen benzopyrene ve formaldehyde
  gazlarıdır.

  Sigara dumanına ne kadar çok maruz kalırsanız,
  kalp
  krizi geçirme ve akciğer kanseri olma riskiniz o oranda artar.

  Risk Altındaki Bebekler ve Çocuklar

  Ne yazık ki, çocuklar
  için risk
  çok daha ciddidir. Çünkü, akciğerleri henüz gelişmektedir ve onlar
  yetişkinlerden
  daha fazla ve hızlı nefes alıp veririler. Sigara dumanına maruz
  bırakılarak,
  pasif içici durumuna düşürülen çocuklarda, kulak ve boğaz enfeksiyonları,
  bronşit ve
  zatürree sıklıkla görülen hastalıklardır.
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Sigara ve Çevre
  Sigaranın pis kokulu artıkları çevremizi sürekli kirletmekte. Keşke sigaranın çevre kirliliği bu görüntülerle kalsa idi. Sorumsuzca atılan sigara izmaritleri çok daha büyük çevre sorunlarına neden olmaktadır. İşte en büyük çevre felaketi:

  Ülkemizde çıkan orman yangınlarının; % 50 sine sigara izmaritleri neden olmaktadır. Sigara insan katili olduğu kadar ormanların da en büyük düşmanıdır . Sigara ormanların yarısını yaktığı kadar Kentlerdeki yangınların da % 45’ine yine sigara neden olmaktadır.

  Sigaranın ormana ve ağaca verdiği zarar bununla da kalmamaktadır. Bilindiği gibi, kağıt üretmek için ağaca ihtiyaç vardır. Sigaranın yanan kağıdı ve paketi için, çok sayıda ağaç yok olmaktadır. İşte ağaç katliamı:
  Her 3.000 paket sigaranın kağıdı için 1 ağaç yok olmaktadır. Her yıl Ülkemizde İçilen Sigaralar Nedeniyle 2 Milyon Ağaç Yok Oluyor

  Sigaranın pis kokulu atıkları çevremizi sürekli olarak kirletmektedir.
  Ayrıca; ülkemizde çıkan orman yangınlarının % 50 sinde neden sigara izmaritidir.

  Kentlerde çıkan yangınların % 45 ine de yine sigara neden olmaktadır.
  Sigara nın ormana ve ağaca verdiği zarar bununla da kalmamaktadır. Bilindiği gibi kağıt üretmek için çok sayıda ağaç yok olmaktadır.

  Sigaranın yanan kağıdı ve paketi için bu ağaçlar dan elde edilen kağıtlar kullanılmaktadır. Örn : 3,000 paket sigaranın kağıdı için 1 ağaç yok olmaktadır. Her yıl ülkemizde içilen sigaralar nedeniyle 2 milyon ağaç yok olmaktadır.

  16 ve 17. Yüzyıllarda tütün alışkanlığı Avrupa’da hızla yayılmıştır. Keyif verici olması dışında, yer yer tedavi amaçlı bile kullanıldığı olmuştur. 18. Yüzyılın sonlarına doğru ise sigara şeklinde üretim başlamıştır. Tütüne bağlı yan endüstri şeklinde tabakalar, pipo ve ağızlıklar pazarı oluşmuştur. Tütün alışkanlığı daha çok denizciler tarafından ülkeden ülkeye taşınmıştır. Her ne kadar tütün kullanımına karşı bazı itirazlar olmuşsa da bunlar sağlıkla ilgili endişelerle değil, dinsel ve bilhassa yangınlara sebep olması dolayısıyla idarî tepkilerle ortaya çıkmıştır.

  Bugün bile yangınlara bağlı can ve mal kaybının çok önemli bir kısmı sigaradan kaynaklanmaktadır. Nitekim 1981 yılında ABD’de sigaraya bağlı yangınlarda 500 milyon dolar ekonomik kayıp; 2300 ölüm ve 5 000 yaralanma olduğu bildirilmiştir. Bu ülkede yangından ölümlerin %25’i sigaraya atfedilmektedir. 1950’li yıllardan sonra tütünün sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinin farkına varılmış ve kamuoyunun baskıları sonucu devlet desteğiyle sigara aleyhtarı kampanyalar ileri ülkelerde başlatılmıştır. Bu kampanyalar gerçekten başarılı olmuş ve milyonlarca kişi sigarayı bırakmış; sigara kullanım alışkanlığı ABD’de 20 yıl içinde %41 düzeyinden %29 düzeyine düşmüş; kişi başına yılda tüketilen sigara sayısı %25 oranında gerilemiştir. Bu gerilemeye karşın halen dünya tütün pazarının devi olan ABD’de sigara üreten şirketler üretim ve kazançlarını artırmaya devam etmişlerdir.

  Bu, tütün pazarlamasının dış ülkelere,bahusus gelişmekte olan ve üçüncü dünya ülkelerine kaydırılmasının bir sonucudur. Gerçekten, aynı zaman diliminde ülkemizde kişi başına tüketilen sigara sayısı, nüfus artışına rağmen %13,4 oranında artmıştır.


  Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) 1995 yılında, Dünya Sağlık Örgütü’nün SİGARASIZ BİR DÜNYA İÇİN ELELE (United for a Tobacco-Free World) sloganı paralelinde “gönüllü birliktelik” esasına dayalı olarak kurulmuştur. Türk Tabipleri Birliği, Toraks Derneği, Halk Sağlığı Kurumu Derneği (HASAK), Sağlığı Geliştirme ve Sigara ile Mücadele Derneği, Tüketici Hakları Derneği gibi kuruluşların yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı gibi bazı bakanlıklar da SSUK’nın kuruluşunda önemli rol oynamışlardır.

  SSUK şemsiyesi altında yer alan üye kuruluş sayısı 60’ı geçmiştir. Kurulduğu yıllarda Ulusal Komite’nin en temel hedefi, o zamanda TBMM başkanlığına sunulmuş bulunan Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair yasa tasarısının TBMM genel kurulunda görüşülmesini sağlamak olmuştur. Bu amaçla TBMM başkanı, siyasi partilerin grup başkan vekilleri ve ulaşılabilen milletvekilleri ile görüşmeler yapılmış, Cumhurbaşkanı ziyaret edilmiştir. Tasarının TBMM komisyonlarında görüşülmesi sırasında SSUK üyeleri komisyonlara katılmak suretiyle tasarı metni üzerinde bazı değişikliklerin yapılmasını sağlamışlardır. Sonuçta tasarı kabul edilmiş ve 26 Kasım 1996 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

  Yasanın yürürlüğe girmesinden sonraki dönemde de SSUK, yasa hükümlerinin yaşama geçmesi amacı ile çeşitli etkinliklerde bulunmuştur. Yasanın kabul edilişinin birinci yıldönümü olan Kasım 1997 tarihinde Sigara ve Sağlık Ulusal Kongresi düzenlenmiş, 1999 yılında da aynı kongrenin ikincisi yapılmıştır. Her iki kongrede de yerli ve yabancı uzmanlar tarafından sigara ile mücadelenin çeşitli yönleri tartışılmıştır.

  Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi üyeleri ülkedeki sigara mücadelesine katkıda bulunmak amacı ile konferans, seminer, radyo ve televizyon programları vb. çeşitli etkinliklerde yer almışlardır. Türk Tabipleri Birliği Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi’nin kuruluşunda önderlik yapmış, sonraki yıllarda da SSUK’nin en aktif üyelerinden olmuştur.


  Kaynak: sigaraylasavas.blogcu.com
   

 3. bence çok güzeldi teşekkür ederim öğretmen bana yüz verdi.:)))))))))))))
   

 4. sigara ve alkolun çevreye verdii zararlar nelerdir?
   

 5. Kardeş saol ödevimde çok yardımcı oldu teşekkürler :)
   

 6. Hiçte yararlanamadım çünkü keğıda yazacağım kadar uzun.Lütfen daha kısaca ve öz olsun.Ben sigaranın çevreye zararlarını arıyorum
   

 7. madde madde olsa iyi olur yoksa fen hocası kafamı kırar zaten bu her site için geçerli
   

 8. sigara dumanın atmosfere zararını bulamadım yardımcı olurmusunuz.
   

 9. bana hiç yrdmcı olmadı bnce hç güzel değildi hoca 1oo falanda vrmedi :pP
   

 10. teşekkür ederim slayt yaptım çook teş.ederim
   

 11. çok sağolun performansım için çok iyi bir site:)
   

 12. ooooooooooooooooo çooooooookkkkk uzun yyyyyyyyyyaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
   

 13. Çok güzel ama çok uzun lütfen kısa yazın ögrenciyiz sonuçta ;-) ;-) ;-) :-:) :) :)
   

 14. projem için çok iyi oldu
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sigaranın Çevreye Verdiği Forum Tarih
Sigaranın zararları sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 8 Şubat 2017
Sigaranın zararları sloganları kısaca Güzel Sözler-Mesajlar 27 Ocak 2017
Sigaranın zararları madde madde Seviyeli-Ciddi Konular 6 Ekim 2015
Sigaranın zararları ile ilgili kısa yazı Eğitim Bilgileri 23 Nisan 2014
Sigaranın zararları kısaca madde madde Genel Sağlık 31 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş