Sigarada zehir dışında bunlar da var!

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 13 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sigarada zehir dışında bunlar da var! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Leyla Sağlam, ABD'de yapılan bir araştırmanın, kanserojen etkisi kanıtlanan sigarada bulunan, gözle görülmeyen birçok partikülün enfeksiyon hastalıklarına da neden olduğunu ortaya çıkardığını bildirdi.

  Doç. Dr. Sağlam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD'de sigara filtrelerinin üzerindeki tütün taneciklerinde bakteri üremesinin sigara kullanıcıları için potansiyel bir risk olup olmadığı yönünde bir araştırma yapıldığını ifade etti. Araştırmanın sonuçlarının yayımlandığını ve Türk Toraks Derneği'nin Antalya'da düzenlenen 12. Yıllık Kongresi çerçevesinde ''Yılın Makalesi'' adı altında duyurulduğunu belirten Sağlam; araştırmanın, sigaranın kanserojen etkisinin yanı sıra enfeksiyon yönüne de işaret ettiğini vurguladı.

  Sigara içinde 4 binden fazla zararlı madde olduğunu, bunun yanı sıra, yapılan araştırma sonucu, içilen sigarada gözle görülmeyen birçok partikülün bakteri ve endotoksin barındırdığının tespit edildiğini anlatan Sağlam; bu tespitin bugüne kadar hastalarda sebebi bilinemeyen ve teşhisi konulamayan, akciğer ve ağız enfeksiyonlarının da nedeni olabileceğine işaret etti.

  Hastalıklara neden olan bu bakterilerin, tütünün üretildiği ve kurutulduğu ortamlara bağlı olarak değiştiğine de değinen Sağlam; şöyle konuştu:

  ''Araştırmada, ABD'nin popüler 8 sigara markasından örnekler alınıyor. Bu örnekler, altı yıl depoda beklemiş sigaralarla karşılaştırılıyor. İlk 24 saatin ardından tüm örneklerde yüzde 92,9 oranında bakteri ürediği görülüyor. Sigarada kullanılan tütün, gelişmekte olan ülkelerden geliyorsa, tütünde bu ülkede görülen türde bakterilere rastlanıyor. Burada sigaranın paketlendiği ve ulaştığı yerler, tutulduğu ortamlar da önemli.''

  Leyla Sağlam, tütünün yıkanan bir ürün olmadığını, toplandıktan sonra çeşitli yöntemlerle kurutulduğunu hatırlatarak, bu kurutma işleminde zaman zaman sorun yaşandığını söyledi. Sağlam: ''Yapraklar halinde ipe dizilen tütün, bir katman oluşturur. Bu katmanlar arasında yeterli kuruma sağlanmazsa, küf dediğimiz mantar türleri oluşur'' dedi.

  4 BİN ÇEŞİT ZEHİR VE MANTAR TÜRLERİ CİĞERE ÇEKİLİYOR

  Sigara içen kişinin, 4 bin çeşit zehirin yanı sıra bu mantar türlerini de ciğerine çektiğine vurgu yapan Sağlam, şöyle konuştu: ''Akciğerlerle sindirim sistemi birbirinden farklıdır. Çünkü sindirim sistemi nispeten steril değildir. Ancak akciğerler tamamen steril ortamlardır. Dolayısıyla bu steril ortama bakteri koyduğunuz zaman hastalıklara neden oluyor. Sigara içen kişiler sigaradaki yüksek sıcaklığın bu bakterileri öldüreceğini de düşünebilirler, ama ne yazık ki bu yüksek sıcaklık, bu tipteki bakteri ve mantarların ölmesine yetmiyor.''

  Sağlam, bu riskin sadece sigara için geçerli olmadığını; puro, pipo ve çiğneme tütünde de bakteri ve mantar riski bulunduğuna dikati çekti.


  (AA)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sigarada zehir dışında Forum Tarih
Sigara Dumanında Hangi Gazlar Vardır - Sigarada Bulunan Maddeler Genel Sağlık 14 Nisan 2011
Uzak dur sigaradan şarkısı - Çocuk şarkıları Çocuk Şarkıları & Videolar 24 Ocak 2011
8 saniyede 1 kişi sigaradan ölüyor Bilim & Teknoloji 26 Aralık 2008
Sigarada 2 bin ton 'yasak' düşüşü Haber Arşivi & Gündem 21 Aralık 2008
Sigarada önemli karar Haber Arşivi & Gündem 9 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş