Sigarada 2 bin ton 'yasak' düşüşü

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda DilzaR tarafından 21 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Sigarada 2 bin ton 'yasak' düşüşü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kapalı alanlardaki yasak kar mı zarar mı?

  [​IMG]


  Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) Başkanı Elif Dağlı, 19 Mayıs 2008'de başlayan kapalı alanlarda sigara içme yasağı sayesinde sigara tüketiminin büyük oranda düştüğünü belirtti.

  "Kanunun uygulandığı ülkelerde kalp krizlerinin yüzde 60 azaldığı görülüyor" diyen Dağlı, otel, restoran ve bar çalışanlarının da daha az hastalandığını vurguladı. Sigara üreticilerinin yasaktan rahatsız olduğunu savunan Dağlı, başta turizm olmak üzere lokanta, cafe, kahvehane ve bar gibi mekanlarda sigara yasağının delinmesine yönelik lobi faaliyetleri yapıldığını belirtti. Dağlı, sigara firmalarının kanunun uygulanmasını engellemek için çeşitli oyunlar oynadığını öne sürdü.

  EKONOMİK YARARI VAR

  Sigara firmalarının turizm ve hizmet sektöründe çalışanları, kazançlarının düşeceği ve işsiz kalma yalanlarıyla korkuttuğunu savunan Dağlı, "Aksine birçok bilimsel araştırma lokanta ve eğlence yerlerinde uygulanan sigara yasağının ekonomik yarar sağladığını gösterdi. Yasağın uygulandığı ülkelerde bu iş sektörlerinin iş hacminde yüzde 10'luk bir artış yaptı" diye konuştu. Dağlı, yasaya uymayanları SSUK’un dava edeceğini söyledi.
   

Bu Sayfayı Paylaş