Sigara zamlı tütecek kadehler artık daha pahalı kalkacak

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda Dine tarafından 1 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Sigara zamlı tütecek kadehler artık daha pahalı kalkacak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeni bir yıla başlarken, ‘Sigarayı bırakacağım, alkolü azaltacağım’ kararı alan tiryaki, yeni yıla zam baskısıyla girdi. 4027 sayılı kanunun değiştirilmesi için yasa teklifi hazırlanırken gelen bu zamla, bütçesi zorlanacak olan tiryaki Yeni Rakı’ya 31 TL, 5.5 TL’lik sigaraya da 6.75 TL ödeyecek.


  HÜKÜMET, sigara ve alkollü içkilerdeki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve maktu vergi uygulamalarını güncellerken, tiryakiye yansıyacak son zamların tüketimi de etkilemesi bekleniyor. Yeni zamların vatandaşın 2010 yılı bütçesini sarsarken, bu zamların alışkanlıkları da etkileyeceğine dikkat çekiliyor. Yeni bir yıla girerken ‘sigarayı bırakacağım, alkolü azaltacağım’ kararları alan, ancak genellikle bu kararları uygulamakta başarısız olan pekçok tiryakinin, ‘yapılan son zamların etkisiyle 2010’da verdiği sözleri tutmak zorunda kalacağı’ değerlendirmeleri yapılıyor. Sigara ve alkollü içecek üreticilerinin hükümet yaptığı vergi artışlarını bugünden itibaren yansıtmaları bekleniyor. Hesaplamalar bu yansıma hakkında şu ipuçlarını veriyor:
  Birada vergi yüzde 40 arttı
  ? Derecesine göre litre başına 9 kuruş ÖTV artışın yapıldığı birada 50 cl’nin ÖTV oranı 0.26 TL’den 0.35 TL’ye yükseltildi. Birada ÖTV artışı yüzde 34.62 ile vergi artışlarında rekor kırdı. KDV’si ile birlikte birada yapılan vergi artışı yüzde 40’ı aşarken, birada fiyat 2.75 TL’ye çıkacak.
  ? Rakının litresinde ÖTV oranı 36 TL’den 39 TL’ye çıkarılırken, ÖTV artış oranı yüzde 10 olarak gerçekleşti. Zamlar sonrasında 70 cl rakının fiyatının 28 TL’den 31 TL’ye yükselmesi tahmin ediliyor.
  ? Votkadaki ÖTV artışı yüzde 10 olurken, votkanın tahmini fiyatının 27.60 TL olması öngörülüyor.
  Kaliteli şarapta indirim
  ? Sofralık şaraplarda vergi yüzde 10 artarken, kaliteli şaraba vergi indirimi geldi. Şarapta oransal vergi sıfıra indirilirken, sofralık şaraptaki ÖTV artış oranı yüzde 11.43 oldu. En ucuz şarabın 9 TL olması bekleniyor. Viskikinin fiyatı da 75 TL olacak.
  Sigarada paket başına 60 kuruş
  Tütün mamullerinde vergi oranı yüzde 58’den yüzde 63’e çıkarılırken, asgari maktu vergi tutarı 0.1325 oldu. Böylece sigarada paket başına maktu ÖTV 60 kuruş zamlanırken, nispi ÖTV’ye de 5 puanlık artış geldi.
  Buna göre ucuz olarak nitelendirilen sigaralarda ÖTV oranı 2.05 TL’den 2.55 TL’ye çıktı. ÖTV artış oranı yüzde 24.39 oldu. Bu zamla birlikte şu anda fiyatı 3.5 TL olan sigaraların 4.25 TL’ye çıkması tahmin ediliyor.
  Pahalı sigarada ise ÖTV oranı 3.5 TL’den 4.25 TL’ye ulaştı. ÖTV artış oranı yüzde 21.43 oldu. Bu durumda halen fiyatı 5.75 TL olan sigaraların satış fiyatının 6.75 TL’yi bulacağı hesaplanıyor.
  İthal şarapta fiyatlar düşecek
  YERLİ taze şaraplarda ithal şaraplar lehine uygulamalara son vermek amacıyla nispi vergi sıfırlanırken, Şarap Üreticileri Derneği Coşkun Güner, son ayarlamaların etkilerinin nasıl olacağını şöyle aktardı: “Bu ÖTV artışı beklenen bir artıştı. Türkiye şarap piyasası yüzde 95 sofra şarap piyasası oluşturuyor. Sofra şarabında ÖTV maktu vergi esası uygulanıyor. Maktu vergi 1.75 liradan 1.95 liraya yükseldi. Bunun sonucu sofra şarap perakende fiyatları yüzde 15 ile yüzde 20 oranında bir artış gelecektir. Nispi vergi ise yüzde 63 kaldırıldı. Türkiye’de üretilen tüm şaraplar maktu (litrede 1.95 TL) vergi esasına göre vergilendirilecek. Türkiye’de üretilen çok özel şaraplar (bunların payı yüzde 2-3 civarında) nispi vergiden fiyatlandırılan ürünler değişebilir. Üretici firmanın maliyet yapısına göre düşebilir ya da aynı kalabilir. Fakat, ithal şaraplarda fiyatların düşmesini bekliyoruz. İthal şaraplarda gümrük vergisine ilave alınan nispi vergi yüzde 63 fiyatlandırmalardan kalkmış oluyor. Bu da ithal şaraplarda bir fiyat indirimi getirebilir. Bu durumdan Türk üretici iç pazarda olumsuz etkilenebilir.”
  Doğalgaza ocakta zam yok, şubatta duruma bakarız
  ENERJİ Bakanı Taner Yıldız, ocak ayında doğalgaza zam yapılmayacağını açıkladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ocak ayında doğalgaza zam yapılmayacağını açıkladı. Deniz Baykal’ın “Doğalgaza yılbaşından itibaren yüzde 50 zam gelecek” yönündeki açıklamalarına yanıt veren Taner Yıldız, “Ocak ayında doğalgaza gelecek zam yüzde sıfır” dedi. Ancak bu durumun şubat ayına kadar geçerli olduğunu belirten Yıldız, şubatta ise duruma göre karar verileceğini söyledi. Yıldız, döviz fiyatları, petrol fiyatları, doğalgaz alım kontratlarıyla ilgili gelişmelerin fiyatlarda etkili olduğunu anlatan Yıldız, “Şu anda zamla ilgili yüzde 5, yüzde 15 dememin çok bir anlamı yok, gelişmeler değerlendirilecektir” dedi.  Hürriyet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sigara zamlı tütecek Forum Tarih
Sigaranın zararları sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 8 Şubat 2017
Sigaranın zararları sloganları kısaca Güzel Sözler-Mesajlar 27 Ocak 2017
Sigara ve alkolün hamileliğe zararları nelerdir? Gebelik ve Annelik 27 Aralık 2015
Sigaranın zararları madde madde Seviyeli-Ciddi Konular 6 Ekim 2015
Sigara ve alkol kullanmanın insan sağlığına çevreye ve bütçeye zararları kısaca Genel Sağlık 13 Ekim 2014

Bu Sayfayı Paylaş