Sigara ve stres arasındaki ilişki

'Psikoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 20 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

  1. _Mr.PaNiK_

    _Mr.PaNiK_ Üye

    Sigara ve stres arasındaki ilişki konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    Sigara ve stres arasındaki ilişki

    Sigarayı bırakanları vücudunda oluşan değişiklikler
    Sigara bağımlılığı ile başedemeyen kişilerin çoğu stres ile başedemedikleri için bırakamadıklarını söylemektedirler.Bırakıp da yeniden başlayanların dörtte üçü bu nedenle yeniden başladıklarını belirtmişlerdir.
    Gerçekten nikotin ve stres arasında nasıl bir bağ vardır?
    Stres vücutta asit üretir, vücudun pH dengesi çok hassastır.Asit nikotini hemen tüketir, tıpkı sodanın akü başlarında biriken asiti yok etmesi gibi.Bu durumda nikotin yoksunluğu belirtileri ortaya çıkar;beynin fizyolojisi değişir,en sık olarak anksiyete-tedirginlik-,keyifsizlik olur; kişi bir sigara içse bunların kaybolacağını hafızasına önceki deneyimlerinden kaydetmiştir, şiddetli sigara isteği doğar.
    Bu istek tamamen psikolojiktir.Kişi stres ile karşılaştığında bir iki kez sigara içmemeyi başarırsa, üçüncü dördüncüden sonra strese karşı artık aklına sigara gelmeyecektir,çünkü sigara şartlı refleks olmaktan çıkacaktır.
    Sigara bırakma merkezimize gelenlerin çoğuna bedensel ve bilişsel tekniklerle örneğin temel nefes egzersizi ve/veya bilişsel yeniden yapılandırma ile stresi yenmeyi öğrettiğimizde daha sonra sorunlarını kendi kendilerine sigarasız çözme başarısını gösteriyorlar.
    Kişinin hafızasında kodlu olan " streisle karşılaştığında bir sigara içip rahatla" mesajını bozup," stresin çözümü sigara değildir, işe yarar başka teknik kullan,gerçek çözüme ulaş" mesajını yerleştirmek gerekir.
    Gerçekten bir çok teknik stres için çok etkilidir ve terapistler bunları kişiye özel çözümler olarak öğrettiklerinde sigara-stres şartlı refleksi bozulmakta, daha iyisi kişi ömür boyu stres kontrolünü başarmaktadır.
     

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sigara stres arasındaki Forum Tarih
Sigaranın zararları sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 8 Şubat 2017
Sigaranın zararları sloganları kısaca Güzel Sözler-Mesajlar 27 Ocak 2017
Sigara ve alkolün hamileliğe zararları nelerdir? Gebelik ve Annelik 27 Aralık 2015
Sigaranın zararları madde madde Seviyeli-Ciddi Konular 6 Ekim 2015
Sigara ve alkol kullanmanın insan sağlığına çevreye ve bütçeye zararları kısaca Genel Sağlık 13 Ekim 2014

Bu Sayfayı Paylaş