Sigara ve alkol kullanımı kemiklere zararlı

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 24 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Sigara ve alkol kullanımı kemiklere zararlı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  BİNGÖL (İHA) - Bingöl Devlet Hastanesi Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Ebru Erol, uzun süre sigara ve alkol kullanımı ile kanser, karaciğer, böbrek, tiroit, şeker ve romatizmal hastalıkların kemik erimesine yol açan en önemli risk faktörlerinden olduğunu söyledi.
  Dr. Ebru Erol, halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz hastalığının daha çok kadınlarda ve özellikle menopoz sonrasında sık görülen metabolik bir hastalık olduğunu ifade ederek düzenli yürüyüş ve yüzmenin bu hastalığı engelleyen önemli faktörlerin başında geldiğini belirtti. Kadınlık hormonu olan östrojen seviyesinin düşmesi sonucunda vücutta kalsiyum ve kemik erimesinin daha kolay olacağını belirten Dr. Erol, "Bu hastalık kadınlarda çok daha fazla görülmektedir. Menopoz öncesinde nadir görülen hastalık, menopoz sonrasında kadınlarda yüzde 70 oranında görülmektedir. Kadın hastanın anne ve kız kardeşinde kalça kırığı öyküsü varsa bu da kemik erimesi risk faktörüdür. Kemik erimesi risk faktörü taşıyan hastalara kemik taraması yaparak bunları sorguluyoruz. Bu durumlarda egzersiz ve ilaç tedavilerine başlıyoruz" dedi.

  Kemik erimesi olan hastaların mutlaka düzenli yürüyüş yapması tavsiyesinde de bulunan Dr. Ebru Erol, hareketsiz kalmanın hastalığı ilerlettiğini söyledi. Dr. Erol, "Kemik erimesi olan hastaların her gün mutlaka yarım saat düzenli olarak yürümesi veya imkanı varsa yüzmesi çok faydalı olur. Bu tür egzersizler kasları güçlendirmektedir. Hareketsiz kalmak bu hastalığı körükler. Dışarıda yürüme imkanı olmayanların mutlaka evin içinde gezmesi gerekmektedir. Bu hastalık ile bize başvuranlara çeşitli egzersizler uygulamaktayız. Bununla birlikte ihtiyaç duyulduğunda kas gevşetici ilaç başlatıyoruz" şeklinde konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sigara alkol kullanımı Forum Tarih
Sigara ve alkolün hamileliğe zararları nelerdir? Gebelik ve Annelik 27 Aralık 2015
Sigara ve alkol kullanmanın insan sağlığına çevreye ve bütçeye zararları kısaca Genel Sağlık 13 Ekim 2014
Sigara Ve Alkolün Zararları Nelerdir Maddeler Halinde Kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 25 Kasım 2013
Sigara Ve Alkol Zararları Seviyeli-Ciddi Konular 23 Mayıs 2013
Sigaranın Ve Alkolün Zararları Nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 2 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş