Sigara tiryakilerine zatürre aşısı önerisi

'Genel Sağlık' forumunda Siraç tarafından 13 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Sigara tiryakilerine zatürre aşısı önerisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sigara tiryakilerine zatürre aşısı önerisi

  Türkiye'de 65 yaşın üzerindekiler ile kronik hastalığı bulunan risk grubundakiler için bedelleri devlet tarafından karşılanan zatürre aşısını, sigara tiryakilerinin de yaptırması öneriliyor.

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı İnfeksiyon Hastalıkları Ünitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, zatürre mikrobunun sigara kullananlarda yaptığı hasarın, kullanmayanlara göre 4 kat daha fazla olduğunu belirtti. Uzun yıllardır piyasada bulunan ve 23 farklı pnömokok bakterisine karşı
  koruma sağlayan zatürre aşısının tek doz uygulandığını ve 5 yıl boyunca koruma sağladığını anlatan Ünal, ''Ülkemizde Sağlık Uygulama Talimatı (SUT) doğrultusunda; 65 yaş üzerindeki kişilerde rapor aranmaksızın; her yaştaki kronik kalp, şeker, akciğer ve böbrek hastaları ile bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde ise hastalıklarını belirtir sağlık rapora istinaden, tüm hekimlerce reçete edildiğinde, aşının bedeli Sosyal Güvenlik Kurumunca ödeniyor'' diye konuştu.


  Son olarak, bu aşıyı sigara tiryakilerinin de yaptırması önerisinin gündeme geldiğini bildiren Ünal, şunları söyledi:


  ''Sigaraya bağlı oluşan zararlar nedeniyle hastalığa yol açan bakteri nefes borusu ve akciğerlere daha kolay yayılabiliyor. Bu nedenle Amerikan Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesinin, 65 yaşın altında olup, sigara kullananların da zatürre aşısı yaptırmalarını önermesi, dikkat çekici bir gelişme. ABD'de bu komitenin önerileri genelde yasal düzenleme olarak uygulamaya geçirildiği için bu ülkedeki yaklaşık 31 milyon sigara kullanıcısının yakında zatürre aşılamasına davet edilmesi bekleniyor.''


  Genellikle grip sonrasında oluşan zatürrenin, aşı ile korunulabilen hastalıkların en ölümcülü olduğuna işaret eden Ünal, ''Çoğunluğunu yaşlıların oluşturduğu, yıllık yaklaşık 36 bin ölümün büyük kısmının grip sonrası gelişen zatürre nedeniyle olduğu tahmin ediliyor'' diye konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sigara tiryakilerine zatürre Forum Tarih
Sigara tiryakilerine kötü haber... Haber Arşivi & Gündem 6 Ocak 2010
Sigaranın zararları sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 8 Şubat 2017
Sigaranın zararları sloganları kısaca Güzel Sözler-Mesajlar 27 Ocak 2017
Sigara ve alkolün hamileliğe zararları nelerdir? Gebelik ve Annelik 27 Aralık 2015
Sigaranın zararları madde madde Seviyeli-Ciddi Konular 6 Ekim 2015

Bu Sayfayı Paylaş