Sigara içenlere kanser şoku

'Genel Sağlık' forumunda Dine tarafından 22 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Sigara içenlere kanser şoku konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Domates ve havuç gibi sebzeler kansere karşı bünyeyi koruyor. Ancak tiryakilerde durum hiç de öyle değil.
  Domates ve havuç gibi meyve ve sebzelerde bulunan ve kanserden koruduğu bilinen karotenoid maddesi sigara içenlerde ters etki yapıyor.

  İsrailli araştırmacılar, sigara içen kişilerde portakal, havuç ve domates gibi yiyeceklere sarı, turuncu ve kırmızı rengini veren karotenoid ile kalın bağırsak kanseri riski arasındaki ilişkiyi araştırdı.

  Araştırmaya katılan 1800den fazla kişinin beslenme alışkanlığı ve aldıkları karotenoid miktarı incelendi. Sigara içmeyenlerde, alınan karotenoid miktarı ne denli fazlaysa kalın bağırsak kanserine yakalanma riski o denli az çıktı.

  KANSER RİSKİNİ ARTIRIYOR

  Ancak sigara içen kişilerde karotenoidin ters etki yaptığı görüldü. Louis Bonduelle Vakfının yaptığı, Newsletter dergisinin bu ayki sayısında yayımlanan makalede araştırmacılar, sigaranın karotenoidin kanserden koruyucu etkisini azalttığını, hatta tersine çevirdiğini söylüyor.

  Araştırmacılara göre, sigaranın kanser riskini artırdığı biliniyordu ancak kanserden koruyan maddelerin etkisini de azalttığı bu çalışmayla ortaya çıkmış oldu.

  Konuya ilişkin makalenin tamamı Fransız Le Point dergisinin internet sitesinde de yer alıyor.
   

Bu Sayfayı Paylaş