Sigara gözlerimizide bozuyor

'Genel Sağlık' forumunda Dine tarafından 20 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Sigara gözlerimizide bozuyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sigaranın içinde bulunan maddelerin sağlığa olan zararları biliniyor.
  Sigara içenlerin ya da içilen ortamda sigara dumanına altında
  kalanların yakalandıkları Göz Kuruluğu, yaşam kalitesini düşüren önemli
  bir hastalıktır.

  Başkent Üniversitesi'nde görevli Uzman Dr.Destan Nil Kulaçoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Gözyaşı üç tabakadan oluşmaktadır. Yapılan çalışmalar sigaranın gözyaşının yağ tabakasının özelliğini bozduğunu göstermektedir. Yağ tabakası, göz yaşının buharlaşmadan göz yüzeyinde kalmasını sağlar. Sigara dumanının gözyaşının buharlaşmasını artırması sonucunda hastaları oldukça rahatsız eden göz kuruluğu belirtileri çıkmaktadır" dedi.

  Kuru Göz Nedir?

  Gözyaşı, gözün sağlıklı kalmasını ve göz kırpma hareketini yaparken rahat hissetmemizi sağlar. Bazı insanlarda gözyaşı üretimi azalır veya üretilen gözyaşı kalitesinde bozulma meydana gelir. Bu durumda ortaya çıkan rahatsızlık Kuru Göz olarak bilinir.

  Yaygın olmasına karşın, Göz Kuruluğu çok sayıda insanı etkileyen fakat en az bilinen göz rahatsızlıkları arasındadır. Birçok kişi, göz kuruluğu semptomlarını yanlış olarak alerjilerle, iklim koşullarıyla ya da basitçe göz zorlanmasıyla açıklar. Bunların hepsi Göz Kuruluğu semptomlarını şiddetlendirebilmekle birlikte, asıl neden bunlar değildir.

  Gözyaşı neden önemlidir?

  Gözleriniz, göz yüzeyini korumak için, kesintisiz bir gözyaşı tabakasına gereksinim duyar. Buna "gözyaşı filmi" denir. Göz Kuruluğunda, gözyaşı üreten bezlerin sağlıklı çalışmasında oluşan bozukluklar, ürettiğiniz gözyaşının miktarında ve niteliğinde değişikliklerin meydana gelmesiyle sonuçlanabilir. Bu durum, gözünüzün yüzeyine artık yeterli beslenme ya da korunma sağlayamayan bir gözyaşı filmiyle sonuçlanır. Bu, gözünün yüzeyinin hasar görmesine yol açabilir ve dolayısıyla, Göz Kuruluğu semptomlarına neden olabilir.

  Gözyaşı iki farklı şekilde üretilir. Bunlardan ilki, göz yüzeyinin nemli kalmasını sağlamak amacıyla, az miktarda ancak sürekli üretilip salgılanması şeklindedir. Bir diğeri de duygusal durumlarda ve gözde herhangi bir rahatsızlığa tepki olarak fazla miktarda gözyaşı üretimidir. Doğal, sağlıklı gözyaşı üretimi azaldığı zaman, Göz Kuruluğu, gözün ön kısmının, özellikle de kornea olarak bilinen saydam tabakanın ciddi şekilde tahriş olmasına yol açabilir, çünkü kornea kendi sağlığı için sağlıklı gözyaşı filminin varlığına ihtiyaç duyar.

  Doğal gözyaşı filmi, kornea üstünde sağlıklı bir göz yüzeyi yaratmasına ve gözün tamamını kayganlaştırmasına ek olarak, infeksiyonla savaşma işlevi görür, beslenme sağlar ve net görüş için hayati öneme sahiptir. Uzun süreli gözyaşı üretimi azaldığı zaman, gözün ön kısmında kalıcı hasar ve skar (yara izi) oluşumu ihtimali ortaya çıkar. Ciddi bir göz kuruluğu durumunun zaman içinde tedavi edilmediği vakalarda, infeksiyon riskinde artış ve görmede ciddi bozulma meydana gelir.

  Gözde batma, yanma, kaşıntı ile başlayan semptomlar tedavi edilmediği takdirde gözyaşı dengesi bozularak göz kuruluğu hastalığına yol açmaktadır. Bu konu üzerinde yapılan çalışmalara göre; Sigarayı bıraktıktan ya da içilen ortamlardan uzak durulduğu takdirde suni gözyaşlarının da kullanımı ile kişi günlük yaşamına sorun yaşamadan devam eder.

  2000'li yılların başında Wisconsin Tıp Fakültesi'nde yapılan araştırma sonucuna göre Amerika'da 10 milyondan fazla kişi bu hastalıktan dolayı günlük hayatlarında zorluklarla karşılaşmakta ve yaşam kalitelerinde düşüş yaşamaktadır. Yapılan bir araştırmada 3.703 kişiden 534'ünde ağır şiddette, grubun kalanınında ise orta ve başlangıç seviyesinde olmak üzere bu göz kuruluğu tespit edilmiştir.

  Araştırmanın en ilgi çeken ve ürkütücü sonucu ise sigara içen ya da sigara içilen ortamda bulunan kişilerde göz kuruluğu hastalığının içmeyenlere oranla 2 kat daha fazla görülmesidir.

  Katarakt ve sarı nokta hastalığı gibi ciddi hastalıkların da etkenlerinden birinin sigara olduğu bilinmektedir. Sigara, kişilerde özellikle görme düzeyinde azalma, merkezi görememe, düzensiz görme gibi başka belirtilere de yol açmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sigara gözlerimizide bozuyor Forum Tarih
Sigaranın zararları sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 8 Şubat 2017
Sigaranın zararları sloganları kısaca Güzel Sözler-Mesajlar 27 Ocak 2017
Sigara ve alkolün hamileliğe zararları nelerdir? Gebelik ve Annelik 27 Aralık 2015
Sigaranın zararları madde madde Seviyeli-Ciddi Konular 6 Ekim 2015
Sigara ve alkol kullanmanın insan sağlığına çevreye ve bütçeye zararları kısaca Genel Sağlık 13 Ekim 2014

Bu Sayfayı Paylaş