Sigara gözleride tehdit ediyor!

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sigara gözleride tehdit ediyor! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sigara gözleride tehdit ediyor!

  Başta kanser olmak üzere birçok rahatsızlığa yol açan sigara, ilerleyen yaşlarda görme bozukluğuna da neden oluyor. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, tiryakilerin yanı sıra pasif içiciler de risk altında...

  İngiliz bilimadamlarının yaptığı bir araştırma, sigarayla ileri safhalarda körlüğe dahi yolaçan katarakt hastalığının bağlantılı olabileceğini ortaya koydu.

  Cambridge üniversitesi’nden bir grup bilimadamı, 435 katarakt hastası ve bu kişilerle hayatını paylaşan 280 kişiyle bir araştırma yaptı.

  Araştırmanın amacı, sigaranın, tiryakilerin yanısıra, pasif içicilerde de yol açtığı göz rahatsızlıklarını saptamaktı. Çalışma, sigaranın görme bozukluğuna, katarakta hatta körlüğe dahi yolaçtığını ortaya çıkardı. Buna göre, 40 yıl boyunca günde bir paket veya daha fazla sigara içenlerin katarakt olma riski, içmeyenlere göre üç kat daha fazla.

  İngiliz bilimadamları, sigara tiryakilerinin yanısıra, pasif içicilerin de risk altında olduğuna dikkat çekiyor. Örneğin hayatında sigara tiryakisiyle 5 yıl yaşayan bir pasif içicinin katarakt olma riski 2 katına çıkıyor.

  Sigara karşıtları ise araştırmanın sonuçlarından memnun. Zira, araştırmanın ortaya çıkardığı sonuç onların “kamusal alanlarda ve işyerlerinde sigara yasaklansın” kampanyasını destekliyor.
   

Bu Sayfayı Paylaş