Sigara dış gebelik riskini arttırıyor

'Gebelik ve Annelik' forumunda Dine tarafından 15 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Sigara dış gebelik riskini arttırıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sigara dış gebelik riskini arttırıyor
  İltihabi hastalıkları tetikliyor.  İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Faruk Buyru, sigara içilmesinin dış gebeliğe zemin hazırladığını bildirdi.

  Prof. Dr. Buyru, yaptığı yazılı açıklamada, 20. yüzyılın ilk yarısında iç kanamaya yol açarak anne ölümlerine neden olan dış gebeliğin son yıllarda arttığını belirtti.

  Her 100 gebelikten yaklaşık 2'sinin dış gebelikle sonuçlandığını kaydeden Buyru, ''Bu oran son 30 yılda 4-5 kat artmıştır. Sigara içilmesi, tüpleri ilgilendiren iltihabi hastalıkların daha sık görülmesi gibi etkenler dış gebeliğe zemin hazırlamaktadır. Dış gebelik erken teşhis edilemezse ölüme bile neden olabilir'' ifadesini kullandı.

  Gebeliğin rahim içi yerine, tüpler ve karın boşluğunda gelişmesinin ''dış gebelik'' anlamına geldiğini ifade eden Buyru, şunları kaydetti:

  ''Dış gebeliğin oluşumunda normalde tüpler döllenmenin gerçekleştiği yerlerdir. Kadının yumurtası ile erkeğin spermi tüpün içinde karşılaşıp döllenme gerçekleşir, döllenen yumurta yani embriyonun rahim içine göç ederek yerleşmesiyle de gebelik oluşur. Embriyonun göçüne engel olan bir durum söz konusu ise dış gebelik riski artar.''

  Buyru, dış gebeliğin erken teşhis edilmesinin çok büyük önem taşıdığını belirterek, gebeliğin ilk haftalarından itibaren doktor kontrolünün şart olduğunu bildirdi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sigara dış gebelik Forum Tarih
Sigaranın Dişlere Zararları Nelerdir Ağız ve Diş Sağlığı 4 Kasım 2013
Sigaranın Dişlere Verdiği Zararlar Nelerdir? Ağız ve Diş Sağlığı 30 Ocak 2012
Sigara İçenlerin Diş Bakımı Ağız ve Diş Sağlığı 8 Ağustos 2010
Sigara; Ağız ve Diş Sağlığının Düşmanı Ağız ve Diş Sağlığı 12 Aralık 2009
Sigarada zehir dışında bunlar da var! Genel Sağlık 13 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş