Sigara İçenler Brokoli Yemeli

'Şifalı Bitkiler' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 26 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Sigara İçenler Brokoli Yemeli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Brokolide bulunan bir madde sigaranın yol açtığı akciğer rahatsızlıklarında hasarı azaltıyor.

  ABD'nin köklü üniversitelerinden Johns Hopkins Tıp Fakültesi'nde yapılan araştırmada, çoğunlukla sigaranın sebep olduğu ve her yıl tüm dünyada 100 binlerce insanın ölümüne yol açan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı'nın (KOAH) hasarının engellenmesinde, brokolide bulunan "sülforapan" maddesinin etkisinin olduğu bulundu.

  Brokoli gibi "brassika" türü sebzelerde bulunan bu maddenin, insan akciğer hücrelerinde bulunan ve hücreleri toksinlerin zararlı etkilerinden koruyan "NRF2" geninin faaliyetini arttırdığını tespit eden bilim adamları, sülforapan maddesinin kısa bir süre önce diyabetin sebep olduğu damar hasarlarına karşı da koruyucu bir etkisinin ortaya çıkarıldığını anımsattılar.

  NRF2 geninin faaliyetinin arttırılmasının, KOAH'ın gelişimini engelleyecek tedavilerin geliştirilmesinde kullanılabileceğinin altını çizen araştırmacılar, çalışmalarında, sülforapanın, sigara dumanına maruz kalan hücrelerdeki düşük NRF2 seviyesini yükseltebildiğini gördüklerini belirttiler.

  Daha önce yapılan araştırmalarda, brokoli gibi brassika türü sebzelerin, kalp krizi ve felç riskinin azaltılmasıyla bağlantıları ortaya çıkarılmıştı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sigara İçenler Brokoli Forum Tarih
Sigara İçenlerin Diş Bakımı Ağız ve Diş Sağlığı 8 Ağustos 2010
Sigara içenlere kanser şoku Genel Sağlık 22 Aralık 2009
Yataktan kalkar kalkmaz sigara içenler dikkat Genel Sağlık 4 Aralık 2009
Sigara İçenler İçin Cilt Bakımı Önerisi Güzellik & Bakım 30 Ekim 2009
Sigara içenler için cilt bakım önerileri Güzellik & Bakım 22 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş