Sigara İçen Elma Tipi Şişmanlıyor

'Diyet Beslenme' forumunda Mavi_Sema tarafından 5 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Sigara İçen Elma Tipi Şişmanlıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sigara tiryakilerinde yağlanma bölgesi aynı. Sigaradan dolayı karın bölgesinde oluşan elma tipi yağlanma, hem erkeklerin hem de kadınların en büyük kabusu haline geliyor...
  Göztepe Medical Park Hastane Kompleksi'nden İç Hastalıkları ve Obezite Kliniği Sorumlusu Dr. Yavuz Furuncuoğlu, sigaranın iştahı baskılayıcı bir özelliğini olduğunu ve bu nedenle kilo alımının kendiliğinden azaldığını söyledi. Furuncuoğlu, sigara içen kadınlarda ve erkeklerde elma tipi şişmanlığın oluştuğunu, bunun da elma tipi karın bölgesinde oluşan yağlanmaya neden olduğunu ifade etti.
  Dr. Furuncuoğlu'nun verdiği bilgilere göre, sigaranın içinde 5 binden fazla zararlı madde vardır. Bunlardan biri de nikotindir. Nikotinin farmakolojik ve biokimyasal etkileri güçlüdür. Sigara içimi gıda alımında azalmaya ve kilo kaybına neden olur. Bunda temel nedenin nikotinin iştah baskılayıcı etkisinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Yapılan bazı araştırmalarda nikotinin kısa süreli uygulanımında (24 saat) istah kesici özelliği tespit edilmiştir. Bunu beyindeki bazı iştah arttırıcı maddelerin azaltarak yaptığı göstermiştir. Ayrıca yapılan diğer çalışmalarda sigara içenlerde dinlenme esnasında harcanan enerjinin arttığı görülmüştür.


  Hastalıklara Açık Davetiye
  Sigara içenlerde yağ birikiminin daha çok karaciğer ve kalp bölgesinde (santral obezite) olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun da şeker, tansiyon, kalp hastalıklarına davetiye çıkardığı bilinmektedir. Yine sigarının bazı bilim adamları tarafından kadınlık hormonlarını baskılayıcı olduğu da söylenmektedir. Hatta tüp bebek uygulamalarında kadınların ve erkeklerin mutlaka sigarayı bırakmaları istenir.
  Sigaranın iştahi baskılayacı bir özelliği vardır. Sigara içen kişide iştah kesilir ve kilo alımı kendiliğinden azalır. Bir de sigara içse bile çok yemek yiyenler vardır. Bu kişilerde sigarayı bıraksalar, çok daha fazla yemek yemeye meyilli olan kişilerdir.
  Sigara yağ emilimini artırır, bundan dolayı da insan vücudunda yağ depoları artar. Nikotin uygulamasını bazı hormonların etkilediği düşünülmektedir. Yağ dağılımı insan vücudunda farklılık gösterir. Herkesin değişik bölgesinde yağ dağılımı olabilir. Kadınlarda kalça bölgelerinde (armut tipi şişmanlık) erkeklerde daha çok göbek hizasındadır (elma tipi) .
  Ancak sigara içen hem kadın, hem de erkeklerde elma tipi şişmanlığa neden olmaktadır. Ya da bir başka deyişle elma tipi yağlanma sigara içenlerde çok sık olarak karşımıza çıkmaktadır.


  Kilo Alma Korkusu Normal mi?
  Sigarayı bırakmak isteyen bir çok kişi sonrasında kilo almaktan korktuğunu söylüyor. Sigara yukarıda da ifade edildiği gibi iştah baskılayıcı özelliğe sahiptir ama yağın dağılımını da etkileyerek zararlı bir tablo çizmektedir. Kilo almak korkusu ile sigaraya devam etmek diğer ispat edilmiş zararlı nedenlerinin devam etmesine neden olacağından zayıflama amaçlı tavsiye edilemez. Sigarayı bırkanların kilo alması da maalesef kaçınılmaz olmaktadır. Bunu önlemenin yolu sigarayı bırakmak ile zayıflama programınının aynı anda başlatılmasıdır. Hatta zayıflama programına başladıktan sonra sigarayı bırakma programına başlanırsa başarı daha da artacaktır, böylelikle kilo almadan bu evre atlatılabilecektir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sigara İçen Elma Forum Tarih
Sigara İçen Bir İnsanın Akciğer Kanserine Yakalanma Olasılığı Nedir Genel Sağlık 29 Ocak 2014
Sigara İçenlerin Diş Bakımı Ağız ve Diş Sağlığı 8 Ağustos 2010
Sigara içenlere kanser şoku Genel Sağlık 22 Aralık 2009
Yataktan kalkar kalkmaz sigara içenler dikkat Genel Sağlık 4 Aralık 2009
Sigara İçenler İçin Cilt Bakımı Önerisi Güzellik & Bakım 30 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş