Shiitake Mantarı ve Faydaları

'Şifalı Bitkiler' forumunda KaRDeLeN tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Shiitake Mantarı ve Faydaları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Shiitake Mantarı ve Faydaları

  3000 yıl öncesine kadar Asya’da yaşayanlar Shiitake Mantarının tıbbi özelliklerini biliyorlardı. Eski Çin’de bu mantar grip, soğuk algınlığı, kızamık, baş ağrıları, sindirimsel sorunlar, karaciğer rahatsızlıklarının tedavisinde kullanmışlardır. Yine kan dolaşımını hızlandırmak ve canlılığı artırmak amacıyla kullanılan Shiitake’yi hayat enerjisini artırıcı olarak görmüşlerdir.

  Eskiden Japonya’da yalnızca imparator ve ailesi tarafından kullanılan bu mantar, son zamanlarda ciddi araştırmalara konu teşkil etmekte ve tıp çevrelerinin ilgisini çekmektedir. Bu sebeple de en çok üretilmeye çalışılan mantarlar arasına girmiştir.

  Shiitake selenyum, protein, ergesterol, tiamin, riboflavin ve niasini, ayrıca ‘esensiyel aminoasitleri’ enzimleri, lif ve nükleik asit türevlerini içerir.

  Shiitake’nin içerdiği bazı maddeler, (HIV) ve (AIDS) gibi virütik hastalıkların tedavisi için umut verdiğinden dolayı bununla ilgili ciddi araştırmalar yapılmaktadır.

  Shiitakede bulunan miselyuma atfedilen bu özellik, bu maddenin, hücrelerin viral enfeksiyonlara karşı bağışıklık kazanmasını sağlayan interferon adlı doğal bir kimyasal maddenin meydana gelmesini teşvik etmesine bağlı olabileceği düşünülmektedir.

  Shiitake’nin bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği, ayrıca kanser, damar sertliği, bakteriyel ve virütik hastalıklarının tedavisine yönelik araştırmaları artırmıştır.

  Japonya’da Shiitake mantarından 50 civarında enzim elde edilmiştir.

  Shiitake bir polisakarit olan lentinan‘ı içermektedir. Bu maddenin kolesterol ve tansiyon ve düşürücü, bağışıklık sistemini güçlendirici, kanserojen tümörleri azaltıcı etkilerinin olduğu düşünülüyor. Lentinan Japonya’da Sağlık Bakanlığı tarafından antikanserojen bir ilaç olarak tescil edilmiştir. Lentinan’ın bağışıklık sistemi için çok önemli olan bazı beyaz kan hücrelerini harekete geçirerek kanserojen tümörleri inhibe ettiği düşünülmektedir.

  Lentinan nın Sarcoma 180 olarak adlandırılan katı tip tümörlerin gelişmesini durdurucu etkilere sahip olması Shiitakeye verilen önemi artırmıştır.

  Shiitake ayrıca kan sulandırıcı, kolesterol ve kan basıncını düşürücü etkilere sahiptir.

  Kan sulandırıcı ilaç kullananlar sürekli ve fazla miktarda Shiitake mantarı yememelidir.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Shiitake Mantarı Faydaları Forum Tarih
kültür mantarı yetiştiriciliği ve kurulum maliyetii Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 5 Aralık 2014
Ayak Mantarı Nedir Ayak Mantarı Nasıl Önlenir El Ayak ve Vücut Bakımı 2 Eylül 2013
Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir? El Ayak ve Vücut Bakımı 29 Aralık 2011
Mantarın İnsan Yaşamındaki Önemi Nedir? Doğa ve Bitkiler 15 Haziran 2011
Mantarın Zararları Nelerdir? Doğa ve Bitkiler 10 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş