Shell Hakkında Bilgi - Shell Nedir ?

'Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Shell Hakkında Bilgi - Shell Nedir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Shell
  Shell - Shell Nedir ?

  Basitçe, bir shell hesabı aldığınızda sürekli ve yüksek hızda(T1,T3,Kablo vs.) internete bağlı bir bilgisayarınız olacak diyebiliriz. Ancak sheller sadece bunun için kullanılmaz, en azından sadece bu özelliklerinden dolayı bir shell almak gerekmez. IRC için düşünüldüğünde bir irc sunucusu kurmak, eggdrop kurmak yada bir bouncer kurmak için sheller ideal olabilir. Bunun yanında shell hesabınızın olduğu bilgisayarlar donanım ve yazılım olarak üst seviye bilgisayarlardır. Asıl önemli olan bu ekstra özelliklerinden faydalanabilmektir.

  Örneğin bir web siteniz var diyelim ve sitenizi bir hosttan diğer bir hosta geçireceksiniz. Bir kaç ftp komutuyla yaklaşık 10MB’lık bir siteyi en fazla bir kaç dakika içinde yeni hostunuza gönderebilirsiniz. Kendi bilgisayarınıza linux kurmak yerine linux kurulu bir shell alıp neredeyse tüm uygulamaları kullanabilirsiniz. CGI, PHP, TCL, ASP türü programları rahatlıkla ve ekstra hiç bir kurulum gerekmeden shell hesabınızda çalıştırabilirsiniz.

  Shellerde genellikle Unix, Linux ve FreeBSD gibi işletim sistemleri kullanılır. Bunun yanında WinNT yada Win2000 sunucuları da bulabilme imkanınız var. BP (background process,siz shell hesabınızdan bağlantınızı kestikten sonra çalıştırılmaya devam eden uygulamalara veya programlara verilen ad. eggdrop gibi) çalıştırmanıza izin veren ve bedava olan bir shell bulma olasılığınız yolda giderken beşyüz milyon bulma olasılığınızla aynı. Siz shelle bağlıyken BP çalıştırmanıza izin veren sheller var ancak siz bağlantınızı kesince çalıştıdığınız uygulamalar ve programlar kapatılıyor. Dolayısıyla eggdrop veya bouncer kurup çalıştıramıyorsunuz. Çoğu bedava shellde BP çalıştırılmasına izin verilmiyor. Bedava sheller genelde program derleme, script çalışıtırma, yazılan bir programın veya scriptin farklı platformlarda denenmesi için kullanılıyor.

  Kısaca shell şu işlere yarayabilir:

  Shell hesabınıza FTP ve TELNET ile bağlanabilirsiniz.
  Yüksek hızda internete bağlandığı için büyük dosyaları veya acil indirilmesi gereken dosyaları kısa sürede shell hesabınıza indirir daha sonra zaman bulduğunuzda shell hesabından kendi bilgisayarınıza çekebilirsiniz.
  Kendi bilgisayarınızda derleyemediğiniz büyük programları shell hesabınıza gönderip burada kısa sürede derleyebilirsiniz.
  PHP, CGI gibi dilleri rahatlıkla çalıştırabilirsiniz. (Hatta çoğu ASP bile destekler)
  Kendi IRC sunucunuzu kurabilirsiniz
  E-mail gönderip alabilirsiniz
  Web sitesi kurabilirsiniz
  BNC(bouncer) kurabilirsiniz
  Eggdrop kurabilirsiniz.
  Copry: Anonim
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Shell Hakkında Bilgi Forum Tarih
Shellshock 2: Blood Trails Oyun Hileleri Oyun Hileleri 19 Haziran 2011
Ultimate Vista Shellstyle Download Windows Temalar & Ekran Koruyucular 5 Ocak 2011
Vista Live Shell Pack 1.2 - Pink - Vista Temaları Windows Vista 5 Ocak 2011
metamorph seashell template indir Webmaster Genel 23 Şubat 2010
Windows 7 Pre-Beta Shellstyle - Windows Vista Tema indir Windows Temalar & Ekran Koruyucular 13 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş