Shahryari’nin oyunu Paris’te sahneleniyor

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda *B*U tarafından 11 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. *B*U

  *B*U Üye

  Shahryari’nin oyunu Paris’te sahneleniyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kürt şair ve tiyatrocu Kazem Shahryari’nin çocuklar için yazdığı ve yönettiği Tchoul’un (Çul) maceraları Fransa’nın başkenti Paris’te sahneleniyor. Doğu Kürdistanlı Kazem Shahryari’nin yazdığı ve sahnelediği “le Secret espoir de Tchoul” (Tchoul umudunun sırrı) adlı oyunda kellerin en mutsuz olanıdır. Babasının sazını elde etmek ve kendi farklılığını kabul etmek için bu çocuğun bir iş bulması gerekir. Yola çıkar ve böylece çömlekçi, dokumacı, eşi Kaoki, kırmızı yılan ve ormanın tüm hayvanları ile karşılaşır. Maceralarının hepsi iyi geçer ve iyi sonlanır. Tchoul tüm hayvanların kralı olarak seçilir. Burada bir prensesin aşkını bulur ve Yedi Kırmızı Çiçek ülkesinin müzisyeni olur. Shahryari’nin oyunu Cuma günleri saat 18.30’da, Paris’in Saint-Ouen semtinde, 2-4 rue Alexandre-Bachelet- 1789 Salonu’nda oynuyor.

  20 yıldır Paris’te yaşıyor

  Şair, drama yazarı ve tiyatro yönetmeni Kazem Shahryari, İran’da Ayetullah rejiminden kurtulduktan sonra Fransa’ya geldi. Yaklaşık 20 yıldır Paris’te yaşıyor. ‘Art Studio Théâtre’ isimli tiyatro salonunun sanatsal müdürlüğünü yapan Shahryari aynı zamanda Harmatan yayın evinden çıkan ‘Théâtre de 5 Continents’ (Beş Kıta Tiyatrosu) ve ‘Créatio/Réel’ koleksiyonları yayın müdürlüğünü de yaptı.

  Tahran Üniversitesi Dramatik Sanatlar Fakültesi’nde Yüksek Tiyatro Eğitimi diploması alan Kazem Shahryari’nin tiyatro ve şiir faaliyetleri onu sürgüne zorladı. Fransa’ya geldikten sonra Sorbonne Üniversitesi’nde tiyatro eğitimi yeniden görerek sanatsal çalışmaları sürdürdü. Fransız vatandaşlığı da kabul edilen Shahryari, 1999’da Romanya’da yapılan Uluslararası Oradea Şiir Festivali’nde Fransız dili şairi olarak ilk ödülünü aldı. Shahryari Doğu Kürdistan’ın Kermanşah kentinde dünyaya geldi. Çok sayıda tiyatro oyunu ve şiir kitabı olan Shahryari’nin 9 tiyatro oyununu sahneledi. Çocuklar için yaptığı son oyundan önce ‘Couleurs de femmes’ (Kadınların Rengi) adlı oyununu sahneledi.

  Eserleri arasında şunlar yer alıyor: ‘Aller/Retour’ (Théâtre des 5 continents-5 Kıta Tiyatrosu), Le Voyage l’Emporte (Şiir, Poètes des 5 continents-5 Kıta Şiirleri), Sans la Voie Lactée (Théâtre des 5 continents), Parle-Moi du Soleil et des Oliviers (Théatre des 5 continents), Les Cendres de l’Amour (Şiir, ‘Poètes des 5 continents’), Le Secret de Shouane (‘Théâtre des 5 continents’), L’Avenir en Feu (Şiir, ‘Poètes des 5 continents’), Au revoir et bonjour Monsieur Brecht - Pale comme la lune (‘Théâtre des 5 continents’), Couleurs de femmes: L’été, Théâtre, Mémoire Nue, Poésie, Portrait Dramatique - L’Utopie, Essai.

  ANF/PARİS
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Shahryari’nin oyunu Paris’te Forum Tarih
Kılıç kalkan oyunu nasıl oynanır nereye aittir kısaca Konu Dışı Başlıklar 10 Ekim 2016
Tenis oyunu kurallar nelerdir? Diğer Spor Dalları 10 Nisan 2016
Ortaoyunu ne demek kısaca Tiyatro ve Skeçler 11 Temmuz 2014
Ebe oyunu nedir nasıl oynanır kısaca Çocuk Oyunları 2 Mayıs 2014
Körebe Oyunu Nasıl ve Kaç Kişi İle Oynanır Çocuk Oyunları 4 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş