Sezaryende Süt Gecikebilir

'Gebelik ve Annelik' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 2 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Sezaryende Süt Gecikebilir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sezaryen doğum yapanlarda süt gelmesi gecikebilirken normal doğumda bebek, anne sütüyle hemen tanışıyor.

  Sezaryen doğum yapanlarda süt gelmesi gecikebilirken normal doğumda bebek, anne sütüyle hemen tanışıyor. Normal doğum sonrası süt hormanları daha çabuk salgılandığı için anneler bebeklerini daha çabuk emzirebiliyor.

  Daha güvenilir
  Sezaryen doğumun, gerekli prosedürler yerine getirildiğinde anne için daha güvenilir olduğunu söyleyen Prof. Dr. Neşe Kavak, bebek içinse normal doğumun sezaryene göre avantajlarının bulunduğunu söylüyor.

  Normal doğum sırasında bebeğin göğüs kafesine oluşan baskı, akciğerlerindeki sıvının çok büyük kısmının boşalmasına ve nefesini daha rahat almasına neden olurken sezaryende bu durum söz konusu olmadığından, sezaryenle doğan bebeklerde solunum sıkıntıları daha sık görülüyor. Yine normal doğumla doğan bebek, anne sütüyle çok daha erken tanışıyor. Çünkü sezaryenle doğum yapan kadınlarda süt gelmesi biraz gecikebiliyor.

  Marmara Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Dünya Gebelik Bilimi Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak, sezaryen ve normal doğumun bebeğe getirdiği avantaj ve dezavantajlarıyla ilgili sorularımızı yanıtlamaya devam ediyor.

  Bebek için hangi doğum yöntemi daha güvenli?
  Bebek açısından olaya baktığınız zaman normal doğumun sezaryene göre bazı avantajları var. Çünkü normal doğumda, doğum kanalına girdiği andan itibaren bebeğin akciğerlerini geliştirici hormonlar daha fazla artıyor.

  Bebekte "solunum takipnesi" veya "bebeğin doğumdan sonraki geçici takipnesi" dediğimiz olay normal doğumdan sonra daha az görülüyor. Sezaryenden sonra bu durum daha sık görülüyor. Olayın bebek açısından en kötü yanı bu.

  Emzirme önemli
  İkinci avantajı, normal doğumdan sonra süt hormonları daha çabuk geliyor. Ve anneler daha çabuk bebeklerini emzirebiliyorlar. Emzirme çok önemli. Bebeğin hemen annenin memesine verilmesi gerekiyor. Sezaryenden sonra ise süt gelme olayı biraz daha gecikebiliyor. Buna bağlı bazı zorluklar yaşabiliyoruz ama her zaman değil.

  Sezaryen doğumda bebek neden erken alınıyor? Bunun bir sakıncası var mı?
  Normalde gebelik haftası 40 haftadır. Sezaryenle doğum yapıldığında 39. haftada gebeliği bitiriyoruz. Bunun da istatistiki bir gerekçesi var. İstatistiki olarak 39. ve 40. haftalar arasında "bilinmeyen nedenle anne karnında ölüm" diye bir durum var. Açıklanamayan bir nedenle anne karnında bebek kaybı olabiliyor. Son bir haftada bebek ölüyor. İşte bu riske engel olalım diye sezaryenle doğum bir hafta öne çekiliyor. Nadir görülen bir durum ama biz bunun riskini almıyoruz.

  İki sezaryen arasında olması gereken bir süre var mı?
  Kesinlikle böyle bir şey yok. Cerrahi teknik iyi uygulanırsa bir kadın 3 - 4 sezaryen olabilir.

  Hastaların bazı merkezlerce ya da kişilerce sezaryene ticari bir amaçla yönlendirildiği düşünülüyor. Siz buna katılıyor musunuz?
  "Sezaryenle doğum pahalı, normal doğum ucuz. O yüzden devlet politikası olarak normal doğumu teşvik edelim" deniyor. Amerika’da yapılan bir istatistik var. Buna göre 55 yaş sonra her 10 kadından biri doğum yolundaki sarkmalara bağlı olarak, yani rahimin aşağıya düşmesi, mesanenin sarkmasına bağlı olarak idrar kaçırma sorunu yaşıyor ve ameliyat oluyor. Bunlar normal doğum yapmış kadınlar. Ama sezaryenle doğum yapmış kadınlar grubunda bu sorunu görmüyoruz.

  Yani sezaryen yapan kadın ileri vadede idrar kaçırma sorununundan ve buna bağlı ameliyat olmaktan da korunmuş mu oluyor?
  Evet. Sezaryen cerrahi bir prosedür olduğu için daha pahalı diyoruz ama normal doğumdan sonra her 10 kadından biri idrar kaçırma problemi yüzünden ameliyat olmak zorunda kalıyor. Ve bu ameliyatın giderini toplumun sağlık gideri olarak düşünecek olursanız belki de normal doğum sezaryene göre daha pahalıya mal olmuş oluyor.

  Artık yaşam süresi uzadı ve kadınlar 85 - 90 yaşına kadar yaşıyor. Karşımızda yaşam kalitesine dikkat eden bir kadın grubu var. Biraz idrar kaçırdığı zaman ya da sarkık rahimle dolaşmak istemiyor hemen gidip ameliyat oluyor.

  İdrar kaçırma sorununun ortaya çıkmasında doğum sayısı etkili?
  Her doğum bu riski artıyor. Bir kez doğum yapmak bile bu soruna neden olabilir.

  Sezaryen ve normal doğum karşılaştırması
  Sezaryenle doğuma bağlı uzun dönemdeki komplikasyonlara bakıldığında, batın içinde yapışıklık yapabiliyor. Buna bağlı olarak sonraki gebeliklerde plasentanın yapışmasında problem çıkarabiliyor. Ayrıca batında da yapışıklık yapabilir.

  Normal doğumun komplikasyonları arasında da rahim kanalını deforme etmesi, rahim düşüklüğü, idrar kaçırma şikâyetleri görülebiliyor.

  Sezaryen kadının vajinasını koruyan bir prosedür. Kadının cinsel hayatı için sezaryen daha olumlu. Kadınlar "vajinam deforme olmasın" diye sezaryeni tercih edebiliyor.

  Epidural anesteziyle yapıldığında sezaryen tamamen ağrısız oluyor. Hasta sezaryen sonrası da ağrı hissetmiyor. Bu sırada anne çok rahat bir şekilde bebeğini emzirebiliyor.

  Normal doğum ağrılı ve uzun bir süreç. Buna karşılık sezaryen ağrısız doğum yapmak isteyen kadınlar için çok avantajlı. Artık cerrahi tekniklerin gelişmesiyle birlikte sezaryenin süresi 15 - 20 dakikaya kadar indi.

  Antibiyotik ve tromboembolik profilaksi uygulanması ve epidural anestezi altında yapılırsa sezaryen, anne için normal doğumdan daha koruyucu bir işlem.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sezaryende Süt Gecikebilir Forum Tarih
Sütün üretim aşamaları kısaca Konu Dışı Başlıklar 11 Mart 2014
Sütçü İmam kimdir kısaca hayatı Biyografi & Otobiyografi 20 Şubat 2014
Süt ve Süt Ürünleri Fabrikaları Hangi Bölgededir Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 11 Şubat 2014
Yağ Süt ve Peynirde Hangi Vitaminler Var Diyet Beslenme 6 Şubat 2014
Kurak Bir Çevreyle Bol Yağışlı Bir Çevreyi Çift Sütun Çalışmasıyla Karşılaştırma Eğitim Bilgileri 31 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş