Sezaryan doğum uyarısı

'Gebelik ve Annelik' forumunda Siraç tarafından 31 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Sezaryan doğum uyarısı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sezaryan doğum uyarısı

  Sağlık Bakanlığı seezeryan doğum hakkında merak edilenleri yanıtladı.

  Sağlık Bakanlığı'ndan, ''bir defa sezaryen olan kadının herhangi bir sayı sınırlaması olmaksızın dilediği kadar doğum yapmasının mümkün olduğu'' bildirildi.
  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı basın yayın organlarında yer alan ''Sağlık Bakanlığından Sezaryen Uyarısı'' başlıklı haberde, ''sezaryenle doğum yapan bir kadının üçüncü doğumu yapmasının Sağlık Bakanlığınca önerilmediği'' şeklinde yanlış anlaşılmalara neden olabilecek bir ifadeye yer verildiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:
  ''Bilindiği gibi sezaryen ancak gerekli şartlar oluştuğunda yapılması gereken cerrahi bir müdahaledir. Türkiye'de sezaryen oranları gelişmiş ülkelere kıyasla daha yüksektir. Gereksiz sezaryenin önlenmesi amacıyla bakanlığımızca bilimsel verilerin ışığında bir çalışma başlatılmıştır.
  Bir defa sezaryen olan kadının herhangi bir sayı sınırlaması olmaksızın dilediği kadar doğum yapması mümkündür. Ancak muhtemel riskler açısından iki yıldan daha sık aralıklarla sezaryen yapılmaması gerektiği bilim çevrelerince önerilmektedir. Bir defa sezaryen olan kadına diğer doğumları da sezaryenle yaptırılma yolu tercih edildiğinden gereksiz sezaryen yapılması, bundan sonraki hamileliklerinde de annenin bu cerrahi müdahaleye maruz kalması riskini doğurmaktadır.
  Sezaryen olmuş bir kadının diğer hamileliklerinde, gerekli tedbirlerin alınması halinde normal doğum yapması mümkün olmakla birlikte ülkemizdeki yaygın uygulama, diğer doğumların da sezaryen yoluyla gerçekleştirilmesi şeklinde olmaktadır. Bu nedenle gerekli şartlar oluşmadan sezaryen yapılmamasına azami derecede dikkat edilmesi gerektiği açıktır.''
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sezaryan doğum uyarısı Forum Tarih
Doğum günü mesajları 2017 Doğum günü sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 2 Şubat 2014
Doğum ve Ölüm Hakkında Kompozisyon Örneği Makaleler-Denemeler 19 Aralık 2013
2014 Kutlu Doğum Haftası Tarihi Ne Zaman Peygamber Efendimiz (S.A.V) 20 Ekim 2013
Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman 2014 Peygamber Efendimiz (S.A.V) 31 Ağustos 2013
Kardeşime Doğum Günü Mesajları, Kardeşe Doğum Günü Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 20 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş