Seyran Köyü Karacabey Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Seyran Köyü Karacabey Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Seyran Köyü Karacabey Bilgileri - Seyran Köyü Hakkında -Seyran Köyü Tanıtımı - Seyran Köyü Resimleri  İlçe: KARACABEY - İl: BURSA

  Köy Muhtarı: SAMİ USLU  Muhtarlık Erişim Bilgileri:


  Telefon:

  0 (224) 686 50 50

  Cep Telefonu:

  0 (538) 644 57 33

  Bursa
  Bilgiler
  Nüfus 811 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 16700
  Alan Kodu 0224
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Bursa
  İlçe Karacabe
  Web Sitesi
  Seyran, Bursa ilinin Karacabey ilçesine bağlı bir köydür.


  SEYRAN KÖYÜNÜN TARİHİ:

  Seyran Köyü, Osmanlı dönemi kaynaklarına göre, 18 nci yüzyıl sonlarına kadar padişahlara ait araziler arasındadır. 19 ncu yüzyıl kayıtlarına göre köyde 230 Ortodoks hristiyan yaşıyormuş ve köyün adı SİRİYANİ şeklinde geçiyor, bazen de SIĞIRMAN olarak adlandırılmakta idi.

  Seyran Köyüne Türklerin iskanı ise tarihlerde (12)93 Harbi adıyla anılan 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşından sonra olmuştur. Bulgaristan (Osmanpazarı, Şumnu, Plevne, İslimye) coğrafyasından Anadoluya yönelik göçlerin ardından 5-6 hanelik bir grup köye yerleştirilmişlerdir. Köye ilk yerleşen aileler arasında bugün Konyalılar (Şahin soyadlılar), Mehmet Ağalar veya Emin Çavuşlar (Bayram soyadlılar), Korucu Ahmetler (Korucu soyadlılar), Hacı Kamalar (Türkmen soyadlılar) ve diğer bir kaç aile vardır. Köyün adı, Sığırman, Siryan, Süryan gibi değişik şekillerde telaffuz edilmiş ve 1913 yılında isimlerin Türkçeleştirilmesi sırasında adı bağlık bahçelik güzel bir yer anlamına gelen "SEYRAN" şeklinde kabul edilmiştir. Seyran Köyünün bugün Yukarı Mahalle olarak adlandırılan kesiminde Türkler, Aşagı Mahalle kesiminde ise Ortodoks (aslen Bulgar kökenli hristiyanlar) yaşamışlar. Köyden Çanakkale Savaşına pek çok asker katılmıştır. Hacı Kamalardan Osman oğlu Salih (Ali Osman Türkmen'in dedesi) Çavuş Conkbayırın'daki Savaşta 57 nci Alayla birlikte Anzaklara karşı savaşırken şehit düşmüştür. Şevket Ağa ise savaştan sağ olarak dönebilmiştir. Havranlı Dede olarak bilinen kişi ise Yemen cephesinde bulunmuş uzun süre esarette kalmıştır. Seyran Köyü 1920 yılı Temmuz ayında Yunan işgaline uğramış halk Yunanlılardan büyük zulüm görmüştür.


  SEYRAN KÖYÜNÜN GELENEK VE GÖRENEKLERİ:

  Köyde bir gece gelin evinde kına eğlencesi yapılır.Avluda Geline kına yakılır.Kına eğlentisi bittikten sonra kız tarafı oğlan tarafına övmeye gider.buna tavuk alma da denir. Gelin saklanır,damat tarafından aranır ve gelin bulunur, gelinle damat oynatılır,Sonra övülmeye başlanır.Kayınpeder,kaynana,kayınlar-görümceler ve damadın sadıçları maniler söylenip övülür.."alay değil kolay değil gelin almak kolay değil,kaynana olmak kolay değil v.b","tarlalarda olur bakla güvercinler atar takla,iki gözlü kayınvalide hanım kesenin dibini yokla,şekerim var ezilecek tülbentlerden süzülecek çok bekletme kayınpeder çok yerim var gezilecek"manileriyle bütün akrabalardan bahşişler toplandıktan sonra "aldık bahşişi gideriz çok teşekkürler ederiz"sözleriyle tavuk ve pilav alındıktan sonra şarkılarla kız tarafına gelinir.toplanan bahşişlerle yiyecekler alınıp gelinin arkadaşlarıyla birlikte yenilir.sonra oğlan tarafı kız tarafına baklava almaya gelir oynanıp eğlendikten sonra teşekkür edilir ve gidilir. Böylece gece Seyran Köyünde şen şakrak geçmiş olur.Ertesi gün damat traşı vardır.traştan sonra gelin almaya gidilir.gelinin kuşağı babası veya amcası tarafından bağlanır.Dualar eşliğinde konvoy kız evinden ayrılır.Kız evinde büyük bir üzüntü hakimdir.yol boyunca önde Türk bayrağı arkada gelin arabası birbirini takip eder.aralarda arabanın önü kesilerek çiftetelliler oynanır..

  SEYRAN:

  Bursa iline 59 km, Karacabey ilçesine 18 km uzaklıktadır.

  KÖYÜN İKLİMİ:

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisinde

  NÜFUSU:

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 811
  1997 727

  EKONOMİSİ:

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  KÖYÜN SEÇİLDİĞİ YILLARA GÖRE MUHTARLARI:

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır -

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  EMİN İNAN

  DURMUŞ ALTIN

  HASAN ERTUĞRUL

  İSMET BAŞ

  SAMİ USLU

  ALTYAPI BİLGİLERİ:

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün [[içme suyu şebekesi],kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Seyran Köyü Karacabey Forum Tarih
Seyrantepe Köyü Kalkandere - Rize Rize Tanıtımı 20 Nisan 2010
Seyranlık Köyü Silifke Mersin Mersin Tanıtımı 6 Nisan 2010
Seyrantepe Köyü Pazarcık Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 4 Nisan 2010
Seyrantepe Köyü Kozluk Batman Batman Tanıtımı 5 Mart 2010
Seyrantepe İlköğretim Okulu Bilgileri Ahlat Bitlis Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş