Seyithanbey Köyü Hakkında Bilgi Hamur Ağrı

'Ağrı Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Seyithanbey Köyü Hakkında Bilgi Hamur Ağrı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hamur Seyithanbey Köyü - Seyithanbey Köyü Hakkında - Seyithanbey Köyü Tanıtımı - Seyithanbey Köyü Resimleri

  İlçe: HAMUR

  İl: AĞRI


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000
  689

  1997
  743


  İle Uzaklığı:
  28 km

  İlçeye Uzaklığı:
  16 km  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında Kapsamlı bir bilgi yoktur. ancak yine de köy tamimiyle anadolu ve islam kültürünü bağdaştırarak yaşamya çalışmakla, akrabalık bağları had safhadadır. bunun yanında kirvelik bir nebze hale devam etmekte, aşiretçilik kavramı da hala hüküm sürmektedir. Yemeklerde ise özellikle halise, keledoş, avsira toraki, sengesir, gırar, gırarsıbe, keşke, heside, tandirda balık, hevrişk, kelleparçe, hur puzur gibi ilk akla gelen yöresel yemekleri de vardır.

  Coğrafya

  Ağrı iline 17 km, Hamur ilçesine 16 km uzaklıktadır. üç dağın arasında bulunan iki çayla bütünleşmiş bir görüntü veren ve yeşilliği ile insanın içine ayrı bir huzur veren köy tam bir doğa harikası görünümündedir, piknik alanları, şelalesi, mağaraları, meyva ağaçları ile insanı cezbeden köyü görmemek büyük bir coğrafi kayıp sayılır


  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir. ancak etrafındaki köylere göre daha çukurda olduğu ve etrafının dağlarla kapalı olması sebebiyle daha bir sıcaktır.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Dışadoğru müthiş bir beyin göçü yaşanmaktadır. Özellikle eğtim alanında çok başarılı ve istikrarlı insanların çıktığı bir köy olma özelliğini taşımaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, birleştirilmiş sınıflı ilköğretim okulu mevcut olup yeni yapılan derslikleri ile düzgün eğitim vermeye devam etmektedir.köyde alt yapı ile ilgili önemli sorun yaşanmaktadır bunun sebebi köye yeni çekilmiş olan içme suyu şebekesinin atık sularının akarının bulunmamasıdır.köyde merkezle ulaşım çok kolaydır neredeyse saat başı köyden araba bulunabilir ve aynı zamanda TÜRKCELL baz istasyonuda kurulmuş olduğundan iletişim konusunda da son derece rahattır.köy de 2007 de 8 kişinin ölümüyle sonuçlanan sel felaketinden sonra tarla sulama kanalı yıkıldığından dolayı tarım gelirinde gözle görülür bir azalma meydana gelmiştir.köy yönetiminde bulunanların isteksizliği nedeniyle bu sorun çözümlenmemiştir  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Seyithanbey Köyü Hakkında Forum Tarih
Seyıthanbey İlköğretim Okulu Hamur Ağrı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş