Seyhan Livaneli Kimdir - Seyhan Livaneli Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda SeLeN tarafından 17 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Seyhan Livaneli Kimdir - Seyhan Livaneli Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Seyhan Livaneli Kimdir - Seyhan Livaneli Biyografisi - Seyhan Livaneli Resimleri - Seyhan Livaneli Hakkında


  [​IMG]

  Seyhan Livaneli kimdir?

  (Silifke, 1951). Bürokrat. Aslen Yusufeli-Bıçakçılar köylü. Babası Mustafa Sabri Livaneli'nin memuriyeti nedeniyle Silifke'de doğdu. 1968’de Ankara-Bahçelievler Deneme Lisesi’ni bitirdi. Aynı yıl Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’ne girdi. 1969’da evlendi ve öğretmenliğe başladı. 1989-1990’da Cumuriyet gazetesinde muhabirlik yaptı. 1991’de İlksan Öykü Yarışmasında birincilik ödülü aldı. Sabah gazetesinde yazı dizileri yayınlandı. 1991’de Devlet Lisan Okulu’nu, daha sonra Londra’da International School’u bitirdi. UNICEF eğitim programlarında görevli iken Kültür Bakanlığı Halk Kültürlerini Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürlüğü (HAGEM) Daire Başkanı, 1997’de de Genel Müdür Yardımcısı oldu. Zülfü Livaneli’nin kız kardeşi olan Seyhan Livaneli, evli ve bir çocuk annesi.

  Hukukçu bir babanın dört çocuğundan üçüncüsü ve ailenin tek kızıdır. Babasının Savcı olarak görev yaptığı Silifke’de dünya’ya gelmiş ve yine babasının görevinin Ankara’ya ‘o beş yaşında iken’ yagıtay üyesi olarak atanması ile çocukluğu ve eğitim yaşamının büyük bir bölümü başkentte geçti.

  Eğitimini Ankara’da tamamlayan Seyhan Livaneli, İngilterede İnternational School Londra’da İngilizce eğitimi aldı.

  Yurdun çeşitli yerlerinde Türkçe öğretmenliği yapan Livaneli daha sonra Kültür Bakanlığında çalışmaya başlamıştır. On yıl T.C. Kültür Bakanlığı HAGEM Genel Müdürlüğü yapan Livaneli bu görevden üç yıl önce emekliye ayrıldı.

  Memleketimden Kadın Manzaraları, Aptal Dahiler v.b.yazı dizileri Sabah Gazetesinde yayınlanmıştır. Son Duvar aylık dergisinde yazarlık yapan Livaneli’nin öyküleri değişik dergilerde yayınlandı. Kültürel pek çok yazılı eserin proje yönetmenliğini yaptı. Eğitim ve öğretim ile ilgili mesleki kitaplar yazmıştır.

  Tüm bu işleri yaparken tabiî ki çok değerli ödüllerin de sahibi olan Livaneli’nin İLKSAN öykü yarışmasında “TEPEGÖZ” adlı öyküsü birincilik ödülü, Halk Kültürü alanında ve Aşık Veysel, Hacı Bektaş-ı Veli, Dede Korkut ve Alevi kültürü ile ilgili bilimsel toplantılarda ödüller aldı. Yayın yönetmenliğini yaptığı “HÜNKAR BEĞENDİ” isimli eseri Fransa’da “Dünyanın En İyi Tarihi Mutfak Kitabı” ödülünü aldı. Geleneksel Kültür alanında yayına hazırladığı pek çok yayınlanmış kitabı vardır. İngilizce ve Türkçe hazırlanan bu kitapların çoğu uluslararası kitap fuarlarında sergilendi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Seyhan Livaneli Kimdir Forum Tarih
Nar Kitabı - Seyhan Livaneli Kitap, Resim ve Dergi 6 Mayıs 2011
Seyhan Kurt Kimdir - Seyhan Kurt Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 20 Eylül 2011
Seyhan Arman Kimdir - Seyhan Arman Biyografisi Sanatçı Tanıtımları 27 Mart 2011
Gül ve Telve Kitap Özeti - Seyhan Erözçelik Kitap Özetleri & E-Kitaplar 8 Şubat 2011
Yağ Camisi Hakkında Bilgi ve Resimleri Seyhan Adana Adana Tanıtımı 23 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş