Seyfe Köyü Merkez Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Seyfe Köyü Merkez Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Seyfe Köyü - Seyfe Köyü Hakkında - Seyfe Köyü Tanıtımı - Seyfe Köyü Resimleri
  İlçe: MERKEZ

  İl: ÇORUM


  Köy Muhtarı:
  Muzaffer Keskin

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0(364)2785932

  Cep Telefonu:
  0(536)2160122


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000
  127

  1997
  114


  İle Uzaklığı:
  32 km

  İlçeye Uzaklığı:
  32 km


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında yazılı bir kaynak yoktur. Fakat eldeki verilere göre her kuruluşun bir söylencesi vardır.

  Osmanlı zamanında okumuş ileri görüş lü 3 bay çorumun bu ovasında yerleşmek istemişlerdir bunlardan bir sarı bey sarimbey köyünü kurmuştur diyer kardeş hamdi beyde hamdi köyünü kurmuştur 3 kardeş seyfi beyde bugün seyfe diye bilinen seyfe köyü kurucularından dır bu kişiler maraşın elbistan ilçesindeki kılıçlar köyünden geldiği sanılmaktadır. tarih1 7.yy seyfe köyü seyfe ismi Kur.anı Kerim ayetlerinde ve dualarda da geçmektedir Seyfe isminin oradan geldiği de rivayetlerdendir .köyümüzde ozanlar ve şahnalar olarak iki sülale çoğunluktadırsınırları içinde bulunan ve bugün de TEKKE olarak ziyaret edilen Kırklar Türbesi Çevrede Oldukca Yoğun İlgi Görür .  Bir araya gelen dört kardeşin Sefi, Hamdi, SARI BEY Bey'lerin paylaşımı sonucunda yerleşim birimleri meydana gelmiştir. Bazı köy isimleri zamanla değişime uğrayarak bugünkü isimlerine kavuşmuşlardır. Seyfi Bey ismi de SEYFE olmuştur.Em.Öğrt.Ceylan Duyar


  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bigiler:
  Tipik Anadolu köyüdür. Düğünler ve bayramlarda birbirleri ile yakın ilişki içerisindedirler. Yemekler arasında Madımak ve Kaz köftesi yer alır. Düğünlerde yapılan Keşkek yemeğide çok meşhurdur. Ayrıca iki sacın arasın yapılan çörek ve ıspanaklı çöreği de söylemeden geçmek olmaz.

  Coğrafya

  Çorum merkezine 28km uzaklıktadır. Köyümüz eski Ankara yolu üzerindedir.Köylerin merkezidir. Doğusunda Hamdiköy, batısında Yenihayat(Abdalbodu) ve Kuzeyinde Karabayır, güneyinde de Sapaköy vardır.Köyümüz son yillarda hizla gelişmektedir.Köyde Cami,Cem Evi ve Kültür evi vardir. Ilkokul ögrenci azligindan kapanmıştır.Köydeki ögrenciler taşımalı eğitimden yarallanmaktadirlar.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde buğday, arpa, nohut, mercimek gibi ürünlerin yanında şekerpancarı üretilir. Köyüe, yurt dışında çalışanların da büyük ekonomik katkılari olmaktadır. Ayrica yaz aylarında nüfus aniden artar. Emekliler ve izine gelenler, bir zamanlar beş yüz kişinin yaşadığı köye canlılık getirir.

  Altyapı bilgileri

  Köyün içme suyu şebekesi, elektriği ve telefonu vardır. Köyü Çorum iline bağlayan yol asfalttır.  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 30 Eylül 2014

 2. Muhtarın değişti adını da değiştirin lütfen. Köyümüzün yeni muhtarı Muzaffer Keskin'dir
   

 3. bizde ekleme yapabiliyozmu koyumuze
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Seyfe Köyü Merkez Forum Tarih
Seyfetler Köyü Hakkında Bilgi Merkez Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Seyfe Köyü Suluova Amasya Amasya Tanıtımı 26 Mart 2010
Forsa kitap özeti Ömer Seyfettin Kitap Özetleri & E-Kitaplar 30 Aralık 2015
Ömer Seyfettin bireysel özellikleri kısaca madde madde Biyografi & Otobiyografi 29 Eylül 2014
Ömer Seyfettin kısaca hayatı Biyografi & Otobiyografi 3 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş