Seyahat edenler için Macbook Air

'Bilim & Teknoloji' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Seyahat edenler için Macbook Air konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  MacBook Air, piyasaya çıkalı bir yıldan fazla bir zaman oldu. Ancak bu zaman diliminde ürün sürekli geliştirildi, yenilendi.


  [​IMG]

  MacBook Air'in en önemli özelliği olan inceliği ve hafifliği hâlâ geçilmiş değil. Sadece 1,34 kg ağırlığında. 13,3" ekranıyla yeterince görme alanına sahip. Tam tuş sayısına sahip klavyesiyle de alışmış olduğunuz kullanımına devam etmenizi sağlıyor.

  Cihaz çok fazla seyahat edenlerin ve işi daha çok ofis dışarıda olanların kullanımı için planlanmış. Bunun gereği olarak da cihaz üzerinde CD/DVD okuyucu ve kablolu ağ kartı bulunmuyor. Cihazın internet bağlantısı için kablosuz ağa (wireless) ihtiyaç var. Üzerinde sadece bir tane USB, monitör veya projeksiyon cihazlarına bağlantı yapabilmek için bir mini-DVI (dijital görsel arayüz), kulaklık çıkışı bulunuyor.

  Akıllı klavye
  Apple, MacBook serisinin birçok modelinde barındırdığı klavye aydınlatmasını MacBook Air'de de kullanmış. Bu aydınlatma sayesinde bilgisayarınız otomatik olarak ortamın ışığını algılıyor ve klavye tuşlarını altlarından aydınlatıyor. Bu aydınlatma gözü yormadan rahat bir kullanım sağlıyor.
  Trackpad
  Apple notebook üzerinde bulunan ve genel adı "Touch-pad" olan fareyi kendi ürününde "Trackpad" olarak isimlendiriyor. Trackpad, Touchpad'lerden alışık olduğumuz alanın neredeyse iki katı büyüklükte. Daha rahat bir kullanım için alan genişletilmiş. Bu geniş alanın tamamı yine Apple'ın ilk defa kullandığı ve özellikle iPhone'la büyük sükse yapan Multi-Touch (çok dokunmatik) özelliğine sahip. Multi-Touch, birçok noktadan yapılan dokunmaların cihaz tarafından hissedilmesi anlamına geliyor. Bu özellik sayesinde Trackpad üzerine iki parmağınızla dokunup aşağı-yukarı hareket ettirdiğinizde internet sayfalarını da aşağı-yukarı hareket ettirebilirsiniz.
  Şarj cihazı mıknatıslı
  Genelde notebook kullanan birçok kişinin başına gelmiştir. Çalışma esnasında birinin şarj cihazına takılması neticesinde ya notebook yere düşer ya da şarj adaptörünün ucu kırılır. Apple bu soruna çok güzel bir çözüm getirmiş. Şarj cihazının ucu mıknatıslı olarak tasarlanmış. Hangi açıdan kabloyu çekerseniz çekin uç kırılmadan rahat bir şekilde bağlantı kesiliyor. Aynı kolaylıkla tekrar bağlantı sağlanıyor.
  Pili 4,5 saat dayanıyor
  MacBook'ların hepsinde olduğu gibi MacBook Air'de de gelişmiş bir pil kullanılmış. Pil, kablosuz internet bağlantısı aktifken bile yaklaşık 4,5 saat kullanım sağlıyor. Birçok notebook'ta ulaşılamayan bu pil kullanım süresini bu incelikte bir notebook'ta görmek gerçekten çok şaşırtıcı.
  İşletim sistemi
  Apple ürünlerin üzerinde Apple'nin kendi işletim sistemi olan Mac OS geliyor. Bilgisayar üreticisinin geliştirmiş olduğu işletim sistemiyle oldukça hızlı çalışıyor.
  Eksikleri olmasına rağmen artıları cihazı kesinlikle tercih edilebilir kılıyor. Tabii 4.000 TL civarındaki fiyatı göze alabilirseniz.

   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş