Sevilen Kulun Duası Gecikir mi

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda DeMSaL tarafından 11 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sevilen Kulun Duası Gecikir mi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sevilen Kulun Duasi Kabul Olurmu-Sevilen Kulun Duasini Geciktirdigi Dogrumunur-Dualarin Kabulu Nedir-Dua Kabulu
  Sual: Allahü teâlânın, sevdiği kulunun dua etmesini sevdiği için, duasını geciktirdiği doğru mudur?

  CEVAP
  Öyle durumlar da olabilir. Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde şöyle anlatıyor:

  (Allahü teâlâ bir kulunu severse veya onun sevgili bir kul olmasını isterse, üstüne bardaktan boşanırcasına musibet yağdırır, onun üzerine ardı ardına belalar gönderir. Bu kimse dua ederse, Cebrail aleyhisselam der ki:

  ? Ya Rabbi bu sevgili kulun istediğinin verilmemesinin hikmeti nedir ki?

  Allahü teâlâ buyurur ki:

  ? Ben onun sesini dinlemeyi seviyorum. Bırakın, duaya devam etsin!

  Kul, ya Rabbi der, Allahü teâlâ lebbeyk der, (Senin her istediğini vereceğim ve memnun edeceğim. İzzetime yemin ederim ki, ne dua edersen kabul edeceğim, ne istersen vereceğim; ancak bu isteklerini ya dünyada veya ahirette veririm. Ahirette verirsem daha üstününü verir, daha büyük belaları üzerinden def ederim) buyurur.

  Kıyamet günü, teraziler kurulur, namaz ehli getirilir, karşılığını tam alırlar. Oruç tutanlar getirilir, karşılığını tam alırlar. Zekât ehli getirilir, onlar da karşılığını tam alırlar. Hac ehli getirilir, onlar da karşılığını tam alırlar. Belaya, musibete uğrayanlar getirilir, onlar için terazi kurulmaz, ücretleri, mükâfatları tartısız bol bol verilir. Bunlara verilen sevabların büyüklüğünü görenler, (Keşke bizim de dünyada vücutlarımız makaslarla doğransaydı da, biz de böyle büyük nimetlere kavuşsaydık) derler. İşte şu mealdeki âyet-i kerime bunu bildiriyor:
  (Ey îman eden kullarım, Rabbinizden [emir ve yasaklarına riayetsizlikten] korkun. Bu dünyada [Allahü teâlâya itaat ederek] iyi iş yapanlar için, [ahirette] bir güzellik [Cennet] vardır. Allah?ın toprağı yeryüzü geniştir. [Kâfirler içinde daraldığınız zaman, başka ülkelere hicret edebilirsiniz.] Ancak [ibâdete, taate, belâlara ve vatanından ayrılıp hicretin güçlüklerine] sabredenlere ecirleri hesapsız ödenecektir.) [Zümer 10] (Dürr-ül mensûr ? İmam-ı Süyûti)


  Kıbleyi araştırmak

  Sual: Kıbleyi bilmeyen, kâfir ve fasıklara sorup öğrenebilir mi?

  CEVAP
  Cami bulunmayan, hesap, yıldız, pusula, güneş gibi şeylerle de anlaşılamayan yerlerde, kıbleyi bilen, salih Müslümanlara sormak gerekir. Kâfirlere, fâsıklara ve çocuklara sorulmaz. Bunlara, yönleri anlamak için, güneşin ne taraftan doğduğu ve battığı sorulabilir. Böylece kendi araştırır. Karar verdiği yöne doğru kılar. Sonradan, yanlış olduğunu anlarsa, namazı iade etmez
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sevilen Kulun Duası Forum Tarih
En Sevilen Oyunların Listesi Oyunların Tam Çözümü 6 Ağustos 2012
En Sevilen Oyunlar Nelerdir Oyun Haberleri 30 Haziran 2012
güneydoğunun sevilen ismi: şeyh muhammed nurullah Sahabeler ve Alimler 23 Nisan 2011
Çok Sevilen Dizi Ekrana Veda Ediyor Magazin Haberleri 29 Ekim 2010
Eşleri tarafından sevilen erkekler daha sağlıklı Genel Sağlık 4 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş