Seslitaş Köyü Hakkında Bilgi Doğubeyazıt Ağrı

'Ağrı Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Seslitaş Köyü Hakkında Bilgi Doğubeyazıt Ağrı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Doğubeyazıt Seslitaş Köyü - Seslitaş Köyü Hakkında - Seslitaş Köyü Tanıtımı - Seslitaş Köyü Resimleri

  İlçe: DOĞUBAYAZIT

  İl: AĞRI


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000
  319

  1997
  270


  İle Uzaklığı:
  122 km

  İlçeye Uzaklığı:
  25 km

  Rakım:
  1725 m


  Tarihi

  Köyün esas ismi Çalxa Tajdoyu'dur.Keskoi aşiretinin 1860'larda İran'da bulunan Xoi bölgesinden Çalxa ve yöresine göç etmeleri Tajdoi'lerin köyü terketmelerine sebebiyet vermiştir.Hemidé Ağé'nin etkinliği ile Çalxa ve etrafındaki 3 köy de Çalxa diye adlandırılmış,bunların biri Çalxa Halife diğeri Çalxa Çıllıya,3. ise Çalxa Yedimilet adlarını almışlardır.Şu anda Çalxa Halife diye adlandırılan (Kürtçe olarak) Seslitaş köyü Keskoi'lerin Reşoi kolundan olan insanlar yaşamaktadır.Keskoiler'in ticarete olan bağlılığı onları İstanbul'un Laleli semtine taşımıştır ve şu anda Laleli diyince Doğubayazıt,Doğubayazıt diyince Keskoiler akla gelir.

  Şüphesiz Xalife Yusuf'un Keskoiler'in üzerinde büyük etkileri olmuştur.Hırsızlıkları ile meşhur Keskoi halkı Xalife Yusuf ile tanıştıktan sonra ticaret ve eğitimle uğraşmışlardır.Önemli iş adamları ve eğitimciler yetiştirmişlerdir.En önemli işadamlarından biri Şerif Oruç'tur.En meşhur eğitimcilerinden biri de Yusuf Duman'dır.

  Bir Keskoi'den anektod : "Dünyanın uzak doğu ülkelerine gittiğinizde kaybolacağım,parasız kalacağım demeyin.Bir köşede beklerseniz illaki bir Keskoi ordan geçecek,harçlığınızı verecektir" cümleleri halkın ortak söylemi olmuştur.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Seslitaş Köyü Hakkında Forum Tarih
Seslitaş İlköğretim Okulu Doğubeyazıt Ağrı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş