Ses hastalıklarında lazer Tedavisi

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 15 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Ses hastalıklarında lazer Tedavisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  SES HASTALIKLARINDA LAZER
  Lazerin birçok avantajı her geçen gün kullanım tıp alanında yerini almaya devam ediyor. Ses tellerinin felçlerinde ve erken dönem gırtlak kanserinin tedavisinde de kullanılan lazerin ses tellerine zarar vermiyor.

  [​IMG] Son yıllarda daha çok tercih edilen lazerin tam olarak odaklandığında dokuyu keskin bir bistüri gibi kesen ve kısmen kanama kontrolü sağlayan veya uygulanan dokuyu buharlaştırma fonksiyonu gibi avantajları var. “Lazer” terimi ingilizce Light Amplification by Stimulated Emission of Radiaton’ın kısaltılmışı olup uyarılmış ışımayla ışığın güçlendirilmesi anlamına gelmektedir. Ses tellerinde gelişmiş olan nodül, polip, kist, granülom ve yapışıklık gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkin bir tedavi aracı olarak tercih sebebidir. Ses tellerinin felçlerinde ve erken dönem gırtlak kanserinin tedavisinde de kullanılan lazerin ses tellerindeki en önemli avantajı ses teline zarar vermeden müdahalenin yapılabilmesine olanak vermesidir. Sağlık Yayıncılık

  Profesyonel iş hayatında yoğun olarak sesini kullanan insanlarda özellikle ses sanatçıları, öğretmenler, call center çalışanları, sürekli olarak iş konuşmaları yapanlar ve konferans verenlerin ses hastalıklarına sıkça rastlanıyor. Bu gibi mesleklerin yanı sıra sigara içiciliği, kronik üst solunum yolları enfeksiyonu ve reflü hastalığı da bulunuyorsa ses kısıklığı sorunu daha ön plana çıkıyor. Ses sorunlarına yol açan bir diğer durumda ortamda kimyasal madde, boya veya tebeşir tozu gibi boğaz ve ses tellerini irite edecek faktörlerin bulunmasıdır. Özellikle yüksek tonda uzun süreli konuşmaların yapılması ses tellerinde ödeme ve küçük kanamalara yol açmaktadır. İritasyonun süreklilik kazandığı durumlarda ise ses tellerinde nodül veya polip gibi iyi huylu ancak sürekli ses kısıklığına yol açabilecek rahatsızlıklarla karşılaşmak mümkündür. Bir kısmında cerrahi müdahalenin gerekebileceği bu tür hastalıklarla karşılaşmamak için ses kullanımına dikkat edilmeli, uzun süreli konuşmaların yapıldığı durumlarda kısa aralar verilerek su içilmelidir. Tüm diğer sağlık problemleri gibi bu tür rahatsızlıklardan korunmak için sigaradan mutlaka uzak durulmalıdır. Bir haftayı aşan ses kısıklıklarında ise bir KBB doktoruna başvurarak sorun ortaya konmalı ve tedavi edilmelidir. Seyrek görülmekle beraber larinx (gırtlak) kanserleri de ses tellerinde ortaya çıkan; ses kısıklığı, öksürük, boğazda yabancı cisim hissi şikayeti ile kendisini gösteren ve hayatı tehdit eden bir hastalıktır.

  Kullanıma Göre Farklı Lazerler Tipleri
  Dalga boyutları farklı olan çeşitli lazer tipleri bulunmaktadır. Farklı özellikleri olan lazerlerin kullanım amaçlarına göre seçildiğini dile getiren VKV Amerikan Hastanesi KBB Bölümü Doç. Dr. Tan Ergin bazı lazer ışınları tam olarak odaklandığında dokuyu keskin bir bistüri gibi keserken kısmen de kanama kontrolü sağladığını kaydetti. Bazı lazerlerde ise kesmekten öte kanama kontrolü özelliği daha belirgin olduğunu ve bir kısmında uygulanan dokuyu buharlaştırma fonksiyonları olduğunu belirten Doç. Dr. Tan Ergin, özellikle ses tellerinde gelişmiş olan nodül, polip, kist, granülom ve yapışıklık gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkin bir tedavi aracı olan lazer, ses tellerinin felçlerinde ve erken dönem gırtlak kanserinin tedavisinde de kullanıldığına dikkat çekti. Lazer’in ses tellerindeki en önemli avantajının ses teline zarar vermeden müdahalenin yapılabilmesi olduğunu ve medikal tedavi ile düzeltilemeyen ses tellerindeki sorunların lazer kullanılarak tedavi edildiğine dikkat çeken Doç. Dr. Ergin, “Hastaların operasyon sonrası hastaneye yatmaları gerekmemektedir, beslenme açısından da bir kısıtlamanın bulunmadığı bu operasyonların sonrasındaki birkaç gün sesin kullanımına dikkat etmek uzun, yorucu ve yüksek tonda konuşmalar yapmaktan sakınmak iyileşme için yeterli olmaktadır” dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - hastalıklarında lazer Tedavisi Forum Tarih
Kalp ve damar hastalıklarından korunmanın yolları maddeler halinde Genel Sağlık 12 Nisan 2014
Türkiye'de Ölümlerin Yüzde 40'ı Kalp-Damar Hastalıklarından Ölüyor Genel Sağlık 7 Kasım 2010
Kadın hastalıklarında görülen kanser türleri Gebelik ve Annelik 29 Mart 2010
Diş Eti Hastalıklarında Teşhis Ağız ve Diş Sağlığı 26 Mart 2010
Kalp hastalıklarından ölüm oranı kadınlarda daha yüksek Genel Sağlık 30 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş