Servi Yetiştiriciliği Hakkında Bilgi

'Doğa ve Bitkiler' forumunda SeLeN tarafından 27 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Servi Yetiştiriciliği Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Servi - Servi Nedir - Cupressaceae Yetiştiriciliği

  Servi Yetiştiriciliği
  * Bilimsel Sınıflandırma
  * Alem: Plantae
  * Bölüm: Pinophyta
  * Sınıf: Pinopsida
  * Takım: Pinales
  * Familya: Cupressaceae
  * Cins: Cupressus

  Genel Özellikleri
  Doğal olarak Akdeniz bölgesinden Himalaya’lara kadar olan bölgede yetişmektedir. Yaz kış yeşildirler. Ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yayılış gösterir. Bu cinsin 12 kadar türü ve bunların çeşitli varyeteleri vardır. Yaz - kış yeşil dekoratif renk ve form özellikleri olan bitkilerdir. Ağaç ve ağaççık formundadır. Formların alt kısımları yuvarlak, dar veya geniş piramidal, yuvarlak çalımsı, sütun şeklinde veya sarkıcı olabilir. Yapraklar ilk çıkışta iğne daha sonra pul şeklindedir. Pul yapraklarda stoma çizgileri yoktur. Yapraklar orta kısımlarda reçine bezleri taşır. Serviler tek evciklidirler. Erkek ve dişi çiçekler farklı dallarda bulunur. Erkek çiçekler uzunca silindirik ve küçüktür. Dişi çiçekler haç şeklinde karşılıklı dizilmiş ve her birinde birçok tohum taslağı bulunan çok sayıda kozalak pullarından oluşur. Kozalakları odunsu, yuvarlak ( 1,5 – 4 cm çapında ) , 6 -12 pul ihtiva eder, her pulun altında 30 – 40 tohum bulunur. Tohumlar ikinci yıl olgunlaşır. Kozalak pulları kalkan şeklinde olup kozalağın ortasında bir noktaya bağlanır. Her bir kozalak pulunun altında çok sayıda tohum bulunur. Tohumlar sert kabukludur.
  [​IMG]
  Üretimi
  Tohum ve çelikle olmaktadır. Tohumlar dinlenmeye bırakılmalıdır. + 4 derecede 1–2 ay katlanmalıdır. Ekimden iki üç hafta sonra çimlenme başlar. Boyları yaklaşık 5 cm olunca şaşırtılmalıdır. Şaşırtma sırasında özellikle Cupressus macrocarpaya dikkat edilmelidir. Şaşırtmaya karşı hassastır.
  Çelikle üretimde şubat ayında alınan çeliklerde iyi bir köklenme elde edilir. IBA uygulaması yapılırsa köklenme oranı artmaktadır. Çok kıymetli kültür formları ise, ilkbaharda çöğür anaçlar üzerine yandan kertikli aşı ile de üretilmektedir.

  Ekolojik İstekleri
  Orta derecede ışık ister. Toprak ve hava nemi bakımından seçici değildir. Toprak isteği bakımından seçici değildirler. Gevşek, kumlu, kireçli topraklarda güzel yetişir. Soğuk iklimlere karşı hassastır. Ege ve Akdeniz bölgesinde rahatlıkla yetişmekte olup Marmara bölgesinin bir kısmında yetişmektedir.

  Peyzajda Kullanımı
  Eski çağlardan beri çok kullanılan bir bitkidir. Ülkemizde özellikle mezarlıklarda kullanılmaktadır. Ayrıca rüzgâr kıran ve yol ağaçlandırmasında rahatlıkla kullanılmaktadır.
  Önemli Tü
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Servi Yetiştiriciliği Hakkında Forum Tarih
İnsanların acil servis numaralarını gereksiz yere aramamaları için neler yapılabilir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 17 Şubat 2014
Servi Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Bilgileri Genç Bingöl Bingöl Tanıtımı 18 Temmuz 2012
Servi İlköğretim Okulu Bilgileri Genç Bingöl Bingöl Tanıtımı 18 Temmuz 2012
Turkcell gizli numara engelleme servisi Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 29 Aralık 2011
Avea gizli numaralara kapatma servisi Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 29 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş