Serval Kedisi-Serval Kedisi Hakkında bilgi

'Kedi ve Köpekler' forumunda Mavi_inci tarafından 12 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Serval Kedisi-Serval Kedisi Hakkında bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Serval Kedisi  Bir kedi düşünün bacakları Marleene Dietrich’i, kulakları Greta Garbo’yu ve gözleri Katharine Hepburn’ü andırsın. Mümkün mü? Mümkün! Çöl bölgeleri haricinde Afrika kıtasının her yerine yayılmış olan Serval (~Leptailarus Serval), inanılmaz uzunluktaki bacakları, kenarları beyaz tüylerle harelenmiş uzun kulakları ve küçük gözleri ile El Greco’nun fırçasından çıkmış gibidir.
  Kum rengi kürkünün üzerindeki kırmızı, kahverengi lekelerle çok güzel bir görünüme sahiptir. Kürkünün bu güzel görünümü ne yazık ki onu kürk avcılarının hedefi haline getirmiştir. O yüzden soyu tehlike altında kabul edilen hayvanlar listesine alınmıştır. Nemli ya da sulak bölgelerde yaşayan Serval’in kürklerindeki benekler daha küçük ve daha açık renkte iken kurak bölgelerde yaşayan Serval’in ise benekleri daha koyu renkte ve daha büyüktür.

  Çevresinde olup bitenlerle her vahşi kedi gibi fazlasıyla ilgili olan Serval’e uzun kulakları işitme açısından büyük avantaj sağlar. Gece avlarında aradığı küçük memelileri bulmasında da üstün işitme yeteneğinin önemli bir payı vardır. Uzun bacakları ise ona inanılmaz derecede hızlı koşma ve yüksekliklere bir çırpıda sıçrama yeteneği kazandırmıştır. Öyle ki bir kuşun yere konmasına ihtiyaç duymadan zıplayarak onu havada yakalayabilir. 1 metreye varan uzunluğu ve 9 ila 13 kilo arasında değişen ağırlığı ile Serval vahşi kedi ailesinde nispeten uzun yaşayan kedilerdendir. Ortalama ömür 19 yıldır ve bir doğumda dişi Serval genellikle 3 yavru doğurur.

  [​IMG]  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Kaynak: İnternet.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Serval Kedisi Serval Forum Tarih
Serval Hakkında Bilgi Kedi ve Köpekler 14 Şubat 2012
Sazlık Kedisi Hakkında Bilgi Kedi ve Köpekler 15 Şubat 2012
Pallas Kedisi - Pallas Kedisi Hakkında Bilgi Kedi ve Köpekler 15 Şubat 2012
İran Kedisi (Persian) Hakkında Bilgi Kedi ve Köpekler 24 Aralık 2011
Schrödinger'in Kedisi Konu Dışı Başlıklar 19 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş