Serumun Ana Maddesi

'Genel Sağlık' forumunda SeLeN tarafından 30 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Serumun Ana Maddesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hastanelerde kullanilan serumun icerigi nedir neyden yapilir - serum - serum bilgileri - serum hakkında


  Seeumun ana maddesi hayvan kanının çeşitli işlemler sonucunda ayrıştırılması ile elde edilir. Daha sonra içine çeşitli koruyucu maddeler ve vücut için yararlı maddeler eklenir.

  Tüm serumlar kandan üretilmez. Antikor içeren serumlar hayvan kanından üretilmektedir. Tüm hastalara verilen normal serumlar yapay serumdur ve su, tuz, şeker, amino asit gibi vücut ihtiyaçlarını karşılayıcı besin maddelerinden oluşur.

  Serum; içinde genellikle hayvanlardan ürettirilen antikorlar taşıyan, pasif bağışıklık kazanımı için kullanılan kan suyuna verilen addır. Serum, herhangi bir hastalığı aşı gibi, önleyici değil, hastalığı giderici bir özellik taşır; hastaya pasif bağışıklık verir. Bir serum hazırlamakta prensip şudur: Hangi mikroba karşı serum elde ediliyorsa o mikroptan özel şekilde elde edilmiş aşılar bir hayvana, beygire şırınga edilir. Hayvanda o hastalık mikroplarına karşı bağışıklık olduktan sonra hayvanın kanı alınarak serum kısmı ayrılır. Bu kısım, kapalı ampuller ya da şişeler içinde saklanır. Şırınga edilen mikrobun toksit etkilerini giderici maddelerin hazır bulunduğu bu serum, gerektiğinde insanlara şırınga edilir. (Kuşpalazı hastalığına yakalanmış olan bir çocuğa, hastalığa yakalanmış olduğu aşı yapmakla bir fayda elde edilemez. Vücudu, kuşpalazı mikrobunun toksinlerinden koruyabilmek, hastalığı geçirebilmek için, içinde kuşpalazı mikrobunun toksinlerini giderici maddeler bulunan kuşpalazı serumu uygulanır). İçeriği 9/1000 serin fizyolojik tuzu, şeker,aa protein vb... olabilir.ancak ilk yardımlarda genel olarak şeker kullanılır.Bunun yanında serum,bir çok özel ve hükümete bağlı sağlık kuruluşlarında kullanılmaktadır. Ayrıca büyük hastanelerde günde yaklaşık 15000 civarında seruma başvurulur.ayrıca serum aşı gibi hastalıktan önce değil hastalık anında yapılır

  vikipedi
   

 2. tşk ben bu siteyi çpk begendim
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Serumun Maddesi Forum Tarih
Serumun Ana Maddesi Nedir Genel Sağlık 16 Kasım 2013
Serumun İçinde Ne Var? Genel Sağlık 5 Nisan 2011
Serumun Faydaları - Serumun Faydaları Nelerdir? Genel Sağlık 5 Nisan 2011
Mondros Ateşkes Anlaşması'nın Osmanlı Devleti açısından en ağır maddesi hangisi neden Tarihi Bilgiler 30 Ocak 2017
Anayasanın 2. maddesinin değiştirilemez olması neyi ifade eder? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş