Şerefiye Köyü Akyazı Sakarya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Akyazı Şerefiye Köyü - Şerefiye Köyü Hakkında - Şerefiye Köyü Tanıtımı - Şerefiye Köyü Resimleri





Köy Muhtarı: Mehmet TAŞKIN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 264 437 82 77

Cep Telefonu:
0 535 330 42 34


Şerefiye, Sakarya ilinin Akyazı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün Kuruluşu

Köyün kuruluşu hakkında yazılı hiç bir belgeye rastlanmadığından sözel olarak öteden beri halk arasında konuşulanları ve 1968 yılında yaptığım köy incelemesinden belleğimde kalanları buraya aktarmaya çalışacağım.

1968 yılında Köy incelemesi için bilgilerine başvurduğum merhum Hasan Apaydın amca ve merhum Ziver Yılmaz dede, köyün 1898 yılında kurulduğunu belirtmişlerdi.

Daha sonra 2006 yılında köy kahvesinde bu konu açıldığında, köyümüz halkından Hasan Yılmaz amca; babası merhum Şükrü dedenin Artvin´den 16 yaşında geldiğini ve 1964´de vefat ettiğinde 85 yaşında olduğunu söyledi.Bu bilgiye göre de kuruluş tarihi 1879 yılına isabet ediyor.

Bu iki tarih hakkında araştırmalarımız devam ediyor.Gelecekte daha tatmin edici bilgi vereceğimizi umuyoruz.

1877 - 1878 Osmanlı Rus savaşı sonrası yurdun iç bölgelerine, daha çok batıya doğru göç başlamıştır.Artvin´den yola çıkan bir kaç kişilik grup o zaman ki konumuyla Kocaeli iline bağlı Akyazı nahiyesine yerleşmişler.Zamanın koşulları gereği bataklık, sivrisineköl yatağı olan mevkide daha fazla kalmadan nahiyenin güneydoğu istikametine 10 km. uzaklıkta ki engebeli, ormanlık bölgeye yerleşmişler.Üstelik bu mevkinin coğrafi konumu, havası, suyu Artvin yöresinin özelliğini taşıdığından yaşamlarını bu bölgede devam ettirmeyi uygun görmüşler.

Anlatıldığına göre ilk gelenler; Ali dede Merhum Şahveletoğlu Demirci Süleyman ve ibrahim UĞUR un dedeleri

. Ahmet dede

· Emin Efendi

· Alican Dede

· İdris Dede

· Durali Dede -Sayın Hüseyin/Coşkun Mendeş´in babasının dedesi

· Ahmet Ağa -Sayın Ali Kaya´nın dedesi

· Ahmet Ağa -merhum Harun Çavuş´un babası - Sayın İshak Altuntaş´ın dedesinin kardeşi

Sonradan soyadı kanunu çıktığı halde göç eden ailelerin bir kısmı geldikleri yörenin adıyla anılmış; hatta lakap olarak kalmış.Bu alışkanlık halen daha devam etmektedir.

Örnek:Şahveletler, Batumlu, İmerhevli, Binatlı, Nakeravli, Acarali, Meydancıklı v.b.

Köy kurulduktan sonra göçler bir süre daha devam etmiş ve göç kesildikten sonra yakın zamana kadar kesinlikle köy halkı dışından kimseye yerleşme izni verilmemiş.Bu gelenek 1980´li yıllara kadar devam etmiş, şimdi ise istisna da olsa bu gelenek bozulmuştur.

Köyün adı, söylentilere göre köye gelen bir kaç kişilik turist grubu yörenin konumu, doğal güzelliği ve köy halkının konuk severliğine hayran kalır.?Burası çok güzel, çok şerefli bir yer; köyün adı ŞEREFİYE olsun! derler.Daha önceleri yakınından akan Kaylan Çay´ından adını alan köy, ?ŞEREFİYE? olarak anılmaya başlar.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Sakarya iline 41 km, Akyazı ilçesine 9 km uzaklıktadır. Genellikle geçimi tarım ve hayvancılık üzerinedir. Fındık tarlaları çoğunluktadır. Köyün yaşlı nüfusunun bir çoğu zamanında yurtdışında veya civarlarda çalışarak emekli olmuştur. Azınlık olarak mısır, buğday, patates ve kara lahana'da yetiştirilmektedir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus :2000 - 591

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Birazda yurt dışından emekli olupda köye dönenlerin emekli paralarına dayanır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır.içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz