Seracılık ve Süs Bitkileri Yetiştiriciliği

'Meslekler Rehberi' forumunda NeslisH tarafından 2 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Seracılık ve Süs Bitkileri Yetiştiriciliği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Programın Amacı: Seracılık ve süs bitkileri yetiştiriciliği programının amacı, kaliteli sebze üretimi, park ve bakıcıları, otelleri süs bitkisi yetiştirmek üzere eğitim yapmaktır.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Seracılık ve süs bitkileri yetiştiriciliği programında ziraai botanik, bitki üretim teknikleri, sera yapım tekniği, meteoroloji, işletmecilik bilgisi, sera bitkileri ve hastalıkları, park ve bahçe düzenlemesi, sera ürünleri ambalajlaması gibi dersler okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.

  Gereken Nitelikler: Seracılık ve süs bitkileri yetiştiriciliği programında okumak isteyenlerin biyolojiye ilgili açık havada çalışmaktan ve bitki üretmekten hoşlanan kimseler olmaları gerekir. Yaratıcılık meslekte başarıyı artıran bir etmendir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Seracılık ve süs bitkileri programını bitirenlere "Seracılık ve Süs Bitkileri Teknikeri" ünvanı verilir. Seracılık ve süs bitkileri teknikeri seralarda ve bahçelerde sebze üreticilerine danışmanlık yapar. Kesme çiçek, saksılı çiçek, park ve bahçe çiçekleri üretim merkezlerinde tohumların işleri sebze ve çiçeklerin verimli ve kaliteli bir biçimde üretimi için gerekli sulama, gübreleme, ilaçlama işlemlerini yapar, ürünün pazarlanmasını sağlar.

  Çalışma Alanları: Seracılık ve süs bitkileri teknikerleri seracılık ve çiçek yapan çiftliklerde, gübre şirketlerinde iş bulabilirler. Girişimci alanlar kendi işletmelerini kurabilirler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Seracılık Süs Bitkileri Forum Tarih
Seracılık Teknikerin Çalışma Alanları Nedir Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011
Seracılık Teknikeri Ne Demektir Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011
Seracılık Ne Demektir Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011
Seracılık Meslekler Rehberi 2 Ekim 2008
Türkiye'nin en uzun kara sınırlarına sahip olduğu komşusu kısaca Sorular ve Cevaplar 26 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş