Sera Etkisi ve Küresel Isınma

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 16 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Sera Etkisi ve Küresel Isınma konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sera Etkisi ve Küresel Isınma

  Dünya atmosferi çeşitli gazlardan oluşur. Ayrıca küçük miktarlarda bazı asal gazlar bulunmaktadır. Güneşten gelen ışınlar (ısı ışınları/kısa dalgalı ışınlar), atmosferi geçerek yeryüzünü ısıtır. Atmosferdeki gazlar yeryüzündeki ısının bir kısmını tutar ve yeryüzünün ısı kaybına engel olurlar. (CO2, havada en çok ısı tutma özelliği olan gazdır.)

  Atmosferin, ışığı geçirme ve ısıyı tutma özelliği vardır. Atmosferin ısıyı tutma yeteneği sayesinde suların sıcaklığı dengede kalır. Böylece nehirlerin ve okyanusların donması engellenmiş olur. Bu şekilde oluşan, atmosferin ısıtma ve yalıtma etkisine sera etkisi denir. Dünya atmosferi cam seralara benzer bir özellik gösterir.

  Son yıllarda atmosferdeki CO2 miktarı hava kirlenmesine bağlı olarak hızla artmaktadır. Metan, ozon ve kloroflorokarbon (CFC) gibi sera gazları çeşitli insan aktiviteleri ile atmosfere katılmaktadır. Bu gazların tamamının ısı tutma özelliği vardır.

  CO2 ve ısıyı tutan diğer gazların miktarındaki artış, atmosferin ısısının yükselmesine sebep olmaktadır. Bu da küresel ısınma olarak ifade edilir. Bu durumun, buzulların erimesi ve okyanusların yükselmesi gibi ciddi sonuçlar doğuracak iklim değişmelerine yol açmasından endişe edilmektedir.  İnsanların çeşitli faaliyetlerinin küresel ısınmaya katkısı şöyledir:

  *
  Enerji kullanımı %49,
  *
  Endüstrileşme %24,
  *
  Ormansızlaşma %14,
  *
  Tarım %13'tür.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sera Etkisi Küresel Forum Tarih
Küresel Isınma Ve Sera Etkisi İlişkisi Nedir? Doğa ve Bitkiler 5 Ağustos 2012
Küresel Isınma Sera Etkisi Nedir? Doğa ve Bitkiler 6 Ocak 2012
Sera Etkisi ve Küresel Isınma Hakkında Herşey Diğer Mesleki Bilgiler 26 Ekim 2008
Sera etkisi nedir? Sera Etkisi Kısaca Doğa ve Bitkiler 17 Ekim 2012
Asit Yağmurları ve Sera Etkisi Hakkında Bilgiler Doğa ve Bitkiler 19 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş